Реконструкція передньої хрестоподібної зв'язки: реабілітація і відновлення

Розрив передньої хрестоподібної зв'язки - важка травма, яка сьогодні зустрічається досить часто. За допомогою з приводу такого пошкодження в лікарні щорічно звертається більше 1 мільйона чоловік. Особливістю патології є формування хронічної нестабільності коліна. Самостійно хрестоподібна зв'язка ніколи не зростається, тому хороші результати можливі тільки після проведення операції. Як сама операція, так і реабілітація після неї повинні бути максимально грамотними, ефективними і сучасними.

Зміст

Передня хрестоподібна зв'язка

 Передня хрестоподібна зв'язка (ПКС) - товстий і міцний пучок волокон, який з'єднує стегнову кістку з великогомілкової. Зв'язка не дає гомілки надмірно «висуватися» вперед по відношенню до стегна, обмежуючи рух суглобових поверхонь в передньо-задньому напрямку. Міцна і малоеластічни хрестоподібна зв'язка в своїй товщі має велику артерію, яка її і живить. У разі надмірного навантаження ПКС не розтягується, а розривається. При цьому відбувається також і розрив живильної артерії. Позбавлені кровотоку фрагменти зв'язки після травму не зростаються, а поступово руйнуються аж до повного розчинення.

Причини пошкодження зв'язки

Основні механізми розриву передньої хрестоподібної зв'язки:

  • переразгибание в колінному суглобі,
  • поворот стегна навколо фіксованої гомілки,
  • поворот гомілки навколо фіксованого стегна.

 Найчастіше подібні рухи зустрічаються при заняттях аматорським і професійним спортом - футболом, боротьбою, баскетболом, хокеєм та іншими. Проте, надмірне обертання або розгинання в колінному суглобі можуть відбуватися і в побутових умовах - при падінні, незручному русі тулубом, різкому повороті і інших ситуаціях. У випадках, коли коліно не піддавалося навмисної перевантаження обертанням, причиною розриву є м'язовий дисбаланс. Навіть виникла на частки секунди «рассинхронизация» м'язів гомілки, стегна і спини в певних умовах призводить до важких травм.

Симптоми розриву

 Першим симптомом розриву може бути біль. Іноді інтенсивність болю позбавляє людину можливості продовжити рух, іноді травма може пройти зовсім непоміченою. Рідко в момент розриву зв'язки можна почути характерний хрускіт і тріск. Пошкодження артерії ПКС найчастіше супроводжується запаленням колінного суглоба кров'ю. Цей стан називається гемартрозом і проявляється набряком і збільшенням розмірів коліна. Після зникнення гострих симптомів і деякого відновлення з'являються типові ознаки нестабільності:

  • невпевненість при ходьбі і бігу,
  • відчуття «прослизання» гомілки вперед,
  • посилюються болі при навантаженнях і в спокої,
  • відчуття «розпущеності» суглоба,
  • повторні травми та інше.

Варіанти лікування травми

 Стабільність передньої хрестоподібної зв'язки при її розриві самостійно не відновлюється. У людей зі здоровою і розвиненою мускулатурою роль «удержівателя» гомілки починає грати велика чотириглавий м'яз стегна. Якщо пацієнт відмовляється від операції, через кілька місяців після травми він буде вести повсякденне життя без різкого відчуття нестабільності. Проте, в періоди підвищеного фізичного навантаження коліно не зможе функціонувати нормально, значно підвищується ризик розвитку артрозу і розривів інших зв'язок.

 Наявність розриву ПКС у активної людини є показанням до операції. Зв'язки не зшивається, а зміцнюється або заміщається спеціальним трансплантатом. Для відновлення ПКС травматологи можуть використовувати власні сухожилля пацієнта, або імплантувати штучні протези. І в тому, і в іншому випадку відновлюється стабільність колінного суглоба, зникають болі і відчуття невпевненості при заняттях спортом.

Сучасні рішення для лікування і реабілітації

Ключову роль після операції грає реабілітаційний період. Займає він близько 6-ти місяців, після яких зазвичай знімається більшість обмежень. Зберегти здорову рухливість коліна і в той же час дати штучної зв'язці знайти міцність дозволяють сучасні ортези.

Хороший фіксатор відповідає таким вимогам як:

  • відчутна стабілізація,
  • зручність при знятті і фіксації,
  • легкі і дихаючі матеріали,
  • надійні і рухливі шарніри,
  • наявність всіх необхідних сертифікатів,
  • перевірений і відомий у багатьох країнах виробник.

 Легкі і міцні металеві конструкції з шарнірами надійно стабілізують колінний суглоб, захищаючи гомілку від надлишкового ковзання вперед. Обмежуючи шкідливі руху, хороші ортези зберігають здорову амплітуду нормальних і допустимих переміщень. Фіксуючи і запобігаючи обертання і бічні відхилення в колінному суглобі, надійні пристрої дозволяють вільно згинати ногу і спиратися на неї. Ортези з шарнірами призначаються відразу після травми. Ще більш важливе значення вони мають після втручання.

 

 Продумана архітектура фіксаторів не заважає перев'язки і спостереження за раною, виконання лікувальних занять і вправ. У разі специфічних операцій може стати в нагоді можливість індивідуально регулювати кути допустимих рухів. За допомогою регульованих шарнірів в різні після лікування терміни можна обмежувати або вирішувати ті чи інші напрямки. Тим, хто вже пройшов повний курс лікування або відновився без операції будуть корисні вільніші пластикові фіксатори коліна. Вони захистять суглоб під час занять спортом, роботи або подорожей.

 Все ортези в «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон» є надійними, корисними і сертифікованими медичними виробами. Серед усього асортименту протягом багатьох років ретельно відбиралися найбільш якісні і затребувані у докторів і пацієнтів фіксатори. Грамотність консультантів і високу якість продукції в «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон» гарантують індивідуальний і точний підбір найбільш ефективного і комфортного кошти для швидкої реабілітації.

Написати коментар
syncПоказати ще коментарі
Лікарі рекомендують
Ще цікаві статті
Що станеться після операції на ліктьовому суглобі? | Реабілітація після операції на лікті.
Що станеться після операції на ліктьовому суглобі? | Реабілітація після операції на лікті.
 Пошкодження ліктьового суглоба за статистикою становлять до 20% всіх травм верхньої кінцівки. У діт..
Читати повністю
Як відрізнити перелом від удару: перша допомога при травмі голеностопа
Як відрізнити перелом від удару: перша допомога при травмі голеностопа
 Травми області щиколоток і гомілковостопного суглоба складають левову частку всіх пошкоджень опорно..
Читати повністю
Болить коліно після футболу: 10 методів вгамувати біль під час гри і тренування
Болить коліно після футболу: 10 методів вгамувати біль під час гри і тренування
Футбол - прекрасний вид спорту, який не тільки приносить задоволення, але і є відмінним методом підт..
Читати повністю
Наколінники при артрозі: як вибрати і застосовувати
Наколінники при артрозі: як вибрати і застосовувати
Артроз - захворювання, з яким стикається більшість людей похилого віку. Через неправильне харчування..
Читати повністю