Які продукти їсти при цукровому діабеті? | Дієта для діабетика
Інформація має рекомендаційний характер, за діагнозом зверніться до лікаря.
Близько 350 мільйонів людей у всьому світі страждають від діабету. У 80-90% випадків це цукровий діабет другого типу. Для хворого вкрай важливо дотримуватися правильного харчування і регулярних фізичні навантажень. Які продукти їсти при цукровому діабеті і яких слід уникати? Сьогодні ми це з'ясуємо.
Зміст
- Трохи про діабет
- Дієта для діабетика
- Найважливіші принципи дієти для діабетиків
- Дієта при діабеті першого типу
- Дієта при діабеті другого типу
- Меню при діабеті 2 типу
- Що ще важливо знати
Трохи про діабет
Діабет є одним з найпоширеніших захворювань в світі. За оцінками ВООЗ, від цього захворювання страждають більше 42 мільйонів чоловік (з них близько 5 мільйонів в Україні). Залежно від типу і ступеня тяжкості захворювання в якості лікування пацієнтам призначається інсулінова терапія і фармакотерапія різними лікарськими препаратами. В якості профілактики різких стрибків глюкози в крові лікарі рекомендують регулярно виконувати фізичні вправи і правильно харчуватися. Частою причиною діабету другого типу є ожиріння, тому за допомогою спорту необхідно позбутися від зайвих кілограмів.
Дієта для діабетика
Дослідження показали, що фізична активність (5х30 хвилин, всього 150 хвилин в тиждень) і зниження споживання калорій зводять до мінімуму ризик розвитку діабету на 60 відсотків протягом 3 років. Саме тому дієта при діабеті є одним з основних елементів профілактичної і лікувальної терапії.
Згідно з дослідженнями Європейської Діабетичної Асоціації - діабетична дієта переслідує чотири основні цілі:
- підтримує нормальну вагу тіла;
- підтримує нормальний рівень глюкозу крові;
- підтримує оптимальну концентрацію ліпідів і ліпопротеїнів;
- підтримує нормальний кров'яний тиск.
Найважливіші принципи дієти для діабетиків
Дієта для діабетиків - це особливий режим харчування, при якому люди (хворі на діабет або схильні до ризику розвитку захворювання), повинні строго дотримуватися розмірів і частоти прийому їжі, а також складу споживаних продуктів. Страви повинні бути середньої температури, не дуже холодні, а й не гарячі. Також вкрай важливо дотримуватися норми і кількості білків, жирів, і, що найважливіше, вуглеводів. Протягом дня рекомендується харчуватися п'ять разів невеликими порціями в 200-300 г (залежно від вашого віку, маси тіла і статі). Раціон повинен складатися з продуктів з низьким вмістом легкозасвоюваних вуглеводів, в тому числі простих цукрів. Однак слід пам'ятати, що не існує універсальних свідчень, які точно вкажуть вам що є при діабеті. Все залежить від того, яким саме типом хвороби ми маємо справу.
Дієта при діабеті першого типу
Діабет 1 типу зустрічається відносно рідко (близько 10%) і найчастіше вражає молодих людей. Його суть полягає в недостатній секреції інсуліну підшлунковою залозою, що виникає в результаті патологічних реакцій імунної системи. Люди з діабетом 1 типу лікуються за допомогою інсуліну. Основною метою дієти в цьому випадку є коригування доз інсуліну відповідно до кількості вуглеводів, білків і жирів, що містяться в споживаної їжі.
Для полегшення розрахунків існують так звані хлібні одиниці, які є порцію продукту, що містить 10 грамів легкозасвоюваних вуглеводів. Наприклад, одна хлібна одиниця може включати в себе:
- 20 г пшеничного хліба (1 скибочка товщиною близько 7 мм);
- 50 г крупи (2 великі ложки);
- 200 г молока 0,5 (1 склянка);
- 100 грам яблук (1 шматок середнього розміру);
- 110 г апельсинового соку (1/2 склянки);
- 200 г моркви (4 штуки).
Зазвичай дієта при діабеті 1 типу повинна містити якомога менше вуглеводів і відповідати загальним принципам збалансованої дієти. Що стосується нюансів, діабетична дієта типу 1 тісно пов'язана з інсулінової терапією і, як така, призначається лікарем в індивідуальному порядку, виходячи з таких факторів, як:
- Рівень глікемії;
- Вік;
- Стать;
- Активність способу життя;
- Вага тіла;
- Потреби в енергії.
Дієта при діабеті другого типу
Діабет 2 типу є досить поширеним захворюванням. На його частку припадає близько 90 відсотків усіх випадків. Його суть полягає в погіршенні чутливості організму до інсуліну, що призводить до збільшення секреції підшлунковою залозою, а потім порушення і припинення вироблення цього гормону. Основною причиною захворювання в цій ситуації є ожиріння, тому дієта при діабеті 2 типу в першу чергу спрямована на зниження і підтримання здорової маси тіла.
Вуглеводи повинні забезпечувати близько 45 відсотків загальної кількості енергії, що поставляється в раціоні. Однак, якщо джерелом вуглеводів є продукти з низьким глікемічним індексом і високим вмістом клітковини, або, в разі, коли пацієнт підтримує високу фізичну активність, це співвідношення може досягати 60 відсотків - стверджують експерти Європейської Діабетичної Асоціації.
Це означає, що дієта для діабетиків ні в якому разі не повинна бути вільною від вуглеводів. Однак основним джерелом вуглеводів повинні бути зернові продукти з низьким глікемічним індексом (<55). Що стосується інших компонентів діабетичної дієти, жири повинні забезпечувати близько 30-35 відсотків енергетичної цінності раціону, а білки - 15-20 відсотків.
Меню при діабеті 2 типу
Що слід їсти діабетикам, щоб слідувати всім вищепереліченим рекомендаціям? Зазначені продукти включають в себе:
- зернові продукти: хліб з цільного зерна і житнього борошна, гречка, просо і перлова крупа, макарони з непросіяного борошна, бурий рис, вівсяна каша;
- овочі: помідори, салат, свіжі і мариновані огірки, редька, кольорова капуста, капуста, брокколі, спаржа, зелена цибуля, петрушка;
- фрукти: ягоди, полуниця, ківі, цитрусові, персики;
- м'ясо і м'ясні вироби: телятина, індичка, курка, яловичина і куряча шинка, тріска, форель, щука;
- молочні продукти: нежирний сир;
- рослинні жири: оливкова олія, рапсова олія.
Що слід уникати в дієті:
- пшеничний хліб, пшеничне борошно;
- переварений рис;
- переварені овочі;
- картопляне пюре, картопля фрі;
- банани і виноград;
- вершки, знежирене молоко і сир;
- свинина, баранина, качка;
- молочний шоколад, мед, джеми;
- алкоголь;
- тваринні жири;
- сіль.
Що ще важливо знати
Дієта для людей з цукровим діабетом 2 типу не є надзвичайно суворої, хоча б тому, що постійно дотримуватися суворо харчування вкрай складно. Лікувальна дієта пов'язана з відмовою від деяких харчових продуктів, а це, в свою чергу, загрожує нестачею певних вітамінів або мінералів. З цієї причини рекомендується доповнювати раціон комплексами вітамінів. Дуже важливо стежити за нормою цукру в крові. Щоб вчасно попередити різкі скачки глюкози - необхідно використовувати глюкометр.
Глюкометри - це спеціальні пристрої, які допомагають визначити рівень цукру в крові в домашніх умовах. Існують різні моделі глюкометрів зі спеціальними тест-смужками в комплекті, але ви також можете купити тест-смужки для глюкометра окремо. За допомогою цього приладу ви можете контролювати своє самопочуття і вчасно вживати заходів для стабілізації норми глюкози. Ви можете купити тонометр в мережі магазинів Медтехніка, ортосалон ORTOSMART. У нас представлений широкий асортимент даних приладів від провідних європейських виробників. Вся продукція має відповідні сертифікати, що підтверджують її бездоганну якість. Ви також можете замовити глюкометр на сайті нашого інтернет-магазину Ортосалон. Перевагою інтернет-замовлення є більш вигідна ціна, ніж у магазині.
Статя оновлена: 13.01.2025.