Вивих плеча: правильне лікування і реабілітація

Автор статті: Едуард Світич - лікар ортопед-травматолог

У більшості пацієнтів термін «вивих» чомусь асоціюється з легкої травмою. Однак по-справжньому цей термін описує досить важку травму. Звичайно, серйозність вивиху багато в чому залежить від локалізації, але суть завжди одна - повне роз'єднання кісток суглоба.

Зміст

Що таке вивих плеча?

Наші кістки утримуються зв'язками, сухожиллями, м'язами, хрящовими утвореннями і капсулою зі сполучної тканини. Тільки якщо ці елементи розриваються, кісточка може радикально змінити своє становище. Чим краще стабілізовано суглоб, тим менше ймовірність вивиху.

Особливість плечового суглоба - висока рухливість в поєднанні зі слабкістю м'язово-зв'язкового апарату. Плече утримується на місці тільки слабкою капсулою і мініатюрними м'язами так званої обертальної манжети. При цьому амплітуда руху плеча у деяких людей просто фантастична.

Причини і види вивиху плеча

Найчастіше вивих відбувається при падінні на витягнуту руку. Рідше зустрічаються спортивні травми (у борців, боксерів), вивихи після дорожньо-транспортних пригод. У людей з гіпермобільністю зміщення плеча іноді виникає просто після незручного руху рукою.

Найбільш типова форма - передньо-нижній вивих. Головка плеча зміщується нижче суглоба і розташовується кпереди від нього. При задньому вивиху плече «йде» за суглоб (саме цей вид часто пропускається на рентгенограмі, так як там суглоб виглядає майже нормально).

Виділяють також стан підвивиху. При цьому кісточки мають частковий контакт і роз'єднані в повному обсязі. А так званий звичний вивих плеча - часто повторюване «випадання плеча». Він виникає внаслідок запізнілого йди не зовсім правильного лікування першого епізоду.

Правильне лікування вивиху

У лікуванні вивиху плеча дуже багато залежить від першої допомоги. Вивих потрібно якомога швидше вправити в лікарні. Так як ця травма часто поєднується з переломом горбка плечової кістки, до вправляння проводять рентгенографію.

Процес репозиції кістки проводиться плавно і поступово. Смикають руку тільки в комедійних фільмах - насправді це дуже боляче і небезпечно. Біля плечового суглоба багато важливих судин і нервів, які можуть пошкоджуватися та при вивиху, і при його лікуванні.

Після успішної маніпуляції плече фіксують пов'язкою Дезо і роблять контрольний знімок. За результатами обстеження складають план подальшого лікування і реабілітації. Якщо вправлення проводилося в перші години після травми, результати швидше за все будуть задовільними.

Однак у частини пацієнтів все ж достатня стабілізація плеча не відновлюється. Воно часто «випадає» навіть без причини, починає хворіти, а вся рука втрачає свою функцію. В такому випадку проводиться оперативне відновлення капсули і зв'язок суглоба.

Правильна реабілітація після вивиху

Плечовий суглоб - досить «примхлива» частина тіла. Після вивиху він стає нестабільним, але після тривалої фіксації може навпаки втратити частину рухів. Правильна реабілітація націлена на досягнення балансу між знерухомленням і мобілізацією суглоба.

Має значення тип фіксатора: клиноподібна подушка, пов'язка Дезо, косиночна пов'язка. Такий же вага має і підтримка м'язів плеча та передпліччя під час лікування, стимуляція регенерації капсули. З медичних виробів, найбільш ефективно поліпшують функцію суглоба, найважливіше:

  • Голчасті валики стимулятори. Таким пристроєм можна стимулювати біологічно активні точки плеча. Це підсилює надходження поживних речовин і нервову регуляцію суглоба, зменшить біль.
  • Електроміостимуляція. Електрична активізація м'язів підсилює регенерацію, так як основна частина судин проходять саме в м'язовій тканині. Крім того, м'язи також грають роль в стабілізації плеча.
  • Ручні і електромасажери. Масаж сусідніх з суглобом зон прискорює процес реабілітації. Розминайте шию, передпліччя, пізніше сам плечовий суглоб (дуже обережно) - набряклість і біль зникнуть швидше.

У «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон» є кращі прийняті для лікування вивихів пов'язки (клиновидні, косиночная, Дезо). Вони виготовлені з гіпоалергенних матеріалів, зручні і надійні, дозволяють доглядати за шкірою. Консультанти готові підказати найбільш підходящі варіанти супутніх товарів - масажерів, стимуляторів, еспандерів.

Написати коментар
syncПоказати ще коментарі
Лікарі рекомендують
Ще цікаві статті
Болить зап'ястя руки після удару: що робити і як зняти біль?
Болить зап'ястя руки після удару: що робити і як зняти біль?
Болі в кисті і лучезапястном суглобі після удару - знайомий стан у боксерів, каратистів і інших пред..
Читати повністю
Болить лікоть при роботі за комп'ютером
Болить лікоть при роботі за комп'ютером
Сидяча робота істотно знижує якість і тривалість життя людини. Крім підвищеного ризику артеріальної ..
Читати повністю
Бандаж при паховій грижі: як підібрати і використовувати?
Бандаж при паховій грижі: як підібрати і використовувати?
Пахова грижа - випинання очеревини і органів живота через проміжок між м'язами. Цей стан найчастіше ..
Читати повністю
Бандаж при переломі ключиці зі зміщенням: як вибрати і носити?
Бандаж при переломі ключиці зі зміщенням: як вибрати і носити?
 Будь-які переломи ключиці незалежно від ступеня зміщення прийнято вважати досить серйозною травмою...
Читати повністю