Устілки при плоскостопості

Автор статті: Едуард Світич - лікар ортопед-травматолог

Опора і фундамент всього апарату руху - стопи. Їх ефективність залежить від сили м'язів і висоти арок (склепінь) підошви. Ортопедичні устілки від плоскостопості «налаштовують» ноги так, щоб вони працювали правильно з будь-якою висотою склепінь. Як профілактичні, так і коригувальні супінатори підвищують контроль кожного кроку, розвантажують ноги, захищають від наслідків плоскостопості.

Зміст

устілки ортопедичні

Причини виникнення плоскостопості

Рухливість, сила, здоров'я стоп багато в чому залежать від стану склепінь. Ці «ямочки» на підошві можуть бути різної величини. Якщо висота арки нижче статистичної норми, можна говорити про плоскостопість. Причини такого стану розділені на три великі групи:

  1. Фізіологічна. Етап розвитку ніжки дитини, коли підйоми заповнений жировою тканиною, а підошва виглядає рівною. Припустимо до 4-6 років, найчастіше вимагає лише профілактики.
  2. Вроджене патологічне. Порушення розвитку кісток, зв'язок, м'язів через генетичні або внутрішньоутробні аномалії.
  3. Придбане патологічне. Зменшення амортизації підошви після перелому, неврологічного, запального розладу, на тлі фізичного навантаження, ожиріння.

Прогноз лікування залежить також від ступеня і виду патології. У нашій країні хворобу ділять на 3 ступені в залежності від результатів рентгенографії стоп в положенні стоячи. Перший ступінь - самий «простий» і поширений, третій - найбільш виражений, не так часто зустрічається.

Назва виду плоскостопості залежить від того, яка арка стопи знижена: поздовжня, поперечна або обидві:

  • Поздовжня: страждає найбільший звід, підйом по внутрішній поверхні стопи від п'яти до пальців.
  • Поперечна: распластиваніе переднього відділу прямо перед основами пальців.
  • Комбінована: зменшення висоти обох арок.

У більшості людей спостерігається поєднання поздовжнього і поперечного типу з переважанням тієї або іншої форми.

устілки для спортивного взуттяустілки для каблуків

Як можуть допомогти устілки від плоскостопості?

Радикально змінити форму ноги, висоту арок, будову кісток можливо лише під час операції. Однак ризики і складність хірургії переважують її переваги. Оперативне лікування абсолютно показано лише при важких вроджених вадах і в тих випадках, коли без скальпеля не виходить позбутися від болю.

Ортопедичні устілки від плоскостопості усувають симптоми і захищають від ускладнень зручно, безпечно і надійно. При цьому добре діють вироби у переважної більшості пацієнтів.

Кожен, навіть найпростіший, супінатор, виконує кілька важливих функцій:

  1. Біомеханічна. Анатомічні виступи супінатора, викладки поперечного зводу, чаші п'яти коректують положення відділів стопи, правильно перерозподіляють навантаження.
  2. Масажна. Рельєфна поверхня вкладки покращує кровообіг і обмін речовин, приємно розслабляє спазмовані м'язи.
  3. Рефлекторна. Підошва всіяна тисячами нервових рецепторів. Нерви регулюють тонус м'язів, положення стопи і навіть роботу деяких внутрішніх органів. Стимуляція імпульсів підвищує контроль і стабільність стопи, сприятливо впливає на весь організм.

Фінальний результат застосування ортопедичних вкладишів для стоп залежить від конкретної ситуації. У дорослої людини мета носіння устілок - позбавлення від симптомів і профілактика збільшення ступеня патології. В організмі, що росте підтримка і корекція склепінь може, крім того, поліпшити вимірні анатомічні показники.

плоскостопість

Як правильно вибрати ортопедичні устілки?

Ідеальне поєднання процедур при зниженні висоти склепінь - це вправи, масаж, ортопедичні устілки. Як же вибрати супінатори, щоб вони принесли якомога більше користі?

  1. Орієнтуйтеся на ступінь плоскостопості. Для першої підійдуть жорсткі каркасні вкладиші з високим супінатором, для третьої - м'які амортизуючі з невисоким склепінням.
  2. Оцініть розмір і форму взуття. Хороші амортизуючі устілки з пінополіуретану або EVA досить об'ємні. Для вузького взуття краще взяти каркасну устілку або навіть укорочений варіант (без передньої частини).
  3. Подумайте, коли втома, важкість, біль з'являються найчастіше. Якщо симптоми посилюються при заняттях спортом, підійдуть спеціальні спортивні супінатори. Для важкої фізичної роботи стоячи ідеальні жорсткі каркасні устілки. Удома можна носити амортизуючі ортопедичні тапочки або устілки.

Найкраще приходити в магазин зі своїм взуттям - тоді питання, як підібрати однозначно зручний супінатор, вирішиться відразу. Консультанти допоможуть визначитися з розміром, призначенням, формою вкладиша, розкажуть про відхід.

Різновиди ортопедичних устілок при плоскостопості

Ортопедичні устілки від плоскостопості розрізняються за зовнішнім виглядом, матеріалами виготовлення, зручності носіння, показаннями. Які краще підійдуть в кожному випадку?

За способом виготовлення і жорсткості основи розрізняють:

  • Каркасні: робочий механізм виробу - тверда пружна пластинка з пластика або карбону. Подібно ресору автомобіля вона трохи вигинається під навантаженням, але в цілому жорстко утримує свою форму. Актуальними для корекції деформацій п'яти, вальгусної позиції стоп, в початкових стадіях плоскостопості.
  • Безкаркасні: виконані з піни, силікону, пластика що амортизує. Вкладиші зазвичай м'якше і податливіше каркасних. Показані при діабеті, третьому ступені плоскостопості, для профілактики в спорті.

За свідченнями всі ортези для стоп діляться на:

  • профілактичні (анатомічні): рельєфні вкладки у взуття для м'якого масажу і амортизації. Дозволяють перебувати на ногах довше, спокійніше, приємніше;
  • коригувальні: вироби для нормалізації становища відділів стопи при вальгусній або варусній позиції, високому або низькому склепіннях;
  • розвантажуючі: частіше безкаркасні варіанти з підвищеною амортизацією для полегшення при болях, натоптишах, підвищеній масі тіла;
  • спортивні: каркасні або безкаркасні устілки для поліпшення спортивних показників і профілактики травм.

Окрема категорія – індивідуальні коректори, які робляться за зліпком або 3Д-скануванням. Відрізняються підвищеним комфортом, вираженим коригуючим потенціалом.

ортопедичні устілкиіндивідуальні ортопедичні устілки

Як доглядати за ортопедичними устілками?

Специфіка догляду за виробом для підтримки ніг залежить від матеріалу виготовлення і покриття устілки. Різниться догляд за шкіряними, полімерними, каркасними, безкаркасними ортезами.
Як правило, всі вкладиші радять провітрювати щодня після робочого дня, а при забрудненні протирати вологою серветкою.
А ось що частіше за все не варто робити:

  • прати устілку в пральній машині, за допомогою агресивних миючих засобів;
  • сушити феном, на опалювальних приладах;
  • самостійно підрізати п'ятку, середню частину супінатора;
  • віддавати зношену устілку іншій людині;
  • віддавати індивідуально виготовлений коректор іншим людям;
  • застосовувати покупку не за призначенням (спортивні замість коригувальних і т.д.).

Висновок

У статті ми розповіли, як підібрати, розрізняти, використовувати супінатори від плоскостопості. Ефективність ортезів залежить як від їх адекватного вибору, так і від індивідуальних особливостей стопи. У будь-якому випадку, придбання ортопедичної устілки - правильне рішення при будь-якому дискомфорті або патології ніг.

Написати коментар
syncПоказати ще коментарі
Лікарі рекомендують
Ще цікаві статті
Чому болять стопи, якщо ходити на плоскій підошві?
Чому болять стопи, якщо ходити на плоскій підошві?
Тепла пору року - пора красивого і стильного взуття. В якості повсякденного варіанту багато людей вв..
Читати повністю
Чим відрізняється поздовжня і поперечна плоскостопість?
Чим відрізняється поздовжня і поперечна плоскостопість?
Наша стопа є фундаментом всього тіла. Від стану стоп залежить здоров'я, стабільність і функціональні..
Читати повністю
Як визначити плоскостопість у домашніх умовах?
Як визначити плоскостопість у домашніх умовах?
Синдром плоскої стопи - зменшення висоти поздовжнього і / або поперечного склепіння. Склепіння стопи..
Читати повністю
Болить п'ята і боляче наступати: що робити?
Болить п'ята і боляче наступати: що робити?
П'ятка - область тіла, яка витримує найбільші навантаження протягом дня. Саме на п'яти ми спираємося..
Читати повністю