Графік роботи на свята: вихідний 05.05.2024. Чекаємо на ваші замовлення!

Чи може плоскостопість передаватися у спадок?

Автор статті: Едуард Світич - лікар ортопед-травматолог

Плоскостопість - стан, при якому різко зменшується висота склепінь стопи і її амортизація. Зв'язки і м'язи при цьому втрачають пружні властивості, тому вся ударна навантаження при ходьбі і бігу передається на вище розташовані суглоби. Поздовжнє плоскостопість виявляється у 30% дорослих людей, а поперечне - майже у 60%.

Зміст

Від чого виникає плоскостопість?

Склепіння стоп утворені кістками. У правильному положенні ці кістки утримуються зв'язками і м'язами. Якщо форма кісток нормальна, а зв'язки і м'язи міцні і надійні, склепіння утримують достатню висоту. Причинами формування плоскої стопи найчастіше є такі зміни:

  • Патологія кісток. Деформація кістки може бути обумовлена ​​генетично, викликатися важким гипертонусом, травмою. Плоскостопість є частим ускладненням переломів п'яткової, таранної, ладьевидной кісток стопи.
  • «Слабкість зв'язок». Зв'язки можуть розтягуватися під дією жіночих гормонів (в підлітковому віці, при вагітності). Поступова дестабілізація дрібних суглобів стопи виникає також після тривалих перевантажень, стоячій роботи.
  • Зниження тонусу м'язів. Одна з ключових причин плоскостопості. Активний стабілізатор зводу - м'язи - страждають без правильних і регулярних навантажень. Їх функцію серйозно послаблює неправильно підібране взуття (занадто висока, жорстка і вузька).

Види плоскої стопи

Плоскостопість - велика група патологій, кожна з яких має свої особливості і прогноз. Саме визначення типу плоскої стопи є відправною точкою для розробки тактики лікування або профілактики. Спрощена класифікація розділяє патологію на дві основні групи:

  • Фізіологічна плоскостопість. Плоска стопа є етапом розвитку будь-якого здорового дитини. Склепіння формуються до 4-6-ти річного віку і до цього терміну відбиток підошви плоский. Однак має значення симетричність змін, наявність і ступінь відхилення п'яти і коліна, вираженість інший симптоматики. Іноді до фізіологічної відносять і безболісну плоско-вальгусную стопу у дорослих.
  • Патологічний плоскостопість. Важка дисфункція стопи, яка сама нікуди не дінеться. Лікування обов'язково. Причини: аномалії форми і положення кісток, наслідки переломів і хвороб нервової системи. Суглоби при патологічному плоскостопості малорухливі, часто болючі. Є кульгавість, проблеми при виборі взуття, наростаючий больовий синдром.

Які фактори розвитку хвороби передаються у спадок?

У розвитку патологічного плоскостопості майже завжди є певна генетична аномалія (крім травматичної плоскої стопи). Різко зростає ймовірність розвитку плоскої стопи у дітей, чиї батьки вже страждають від цієї хвороби. Серед спадкових факторів, що підвищують ризик розвитку патології, виділимо:

  • Підвищена еластичність зв'язок (гіпермобільність суглобів). Іноді вже з народження спостерігається підвищена рухливість суглобів ніг і рук. Цей стан не завжди призводить до хвороб, але частіше за все поєднується з еластичним плосковальгусом стоп.
  • Особливості тонусу м'язів. Довжина і тонус м'язів також мають генетичну зумовленість. Спадковий або вроджений гіпер- або гіпотонус м'язів сприяє зниженню склепінь.
  • Форма кісток. На положення та висоту склепінь впливає форма п'яткової, таранної, ладьевидной кісток. Навіть мінімальне відхилення від норми істотно знижує працездатність стопи.

Якщо батьки дитини мають ту чи іншу деформацію стопи, важливо докласти необхідних зусиль для захисту від подібних проблем дитини. Генетику поміняти, звичайно, не можна, але можна зробити багато чого для поліпшення вже наявної форми стоп. Чим раніше починається адекватна турбота про здоров'я дитини, тим більше шансів отримати хороший результат.

Що робити для профілактики і лікування плоскої стопи?

Патологічна плоскостопість лікується тільки доктором-ортопедом. Для позбавлення від деформації і болю часто потрібні багаторазові гіпсування та операції. При наявності такої форми хвороби потрібно точно слідувати рекомендаціям лікаря. У цій публікації зупинимося на профілактиці болючою плоскої стопи і вирішенні проблем, пов'язаних з еластичним плоскостопістю, що не вимагає операцій:

  • Забезпечення належного функціонування м'язів. Формування склепінь стоп дитини багато в чому залежить від здоров'я м'язової системи. Корисна ходьба по нерівних поверхнях (масажним коврикам, піску, гальці), спеціальні вправи. Без призначень доктора варто уникати взуття з високим берцями, надто жорстких і вузьких черевик.
  • Використання ортопедичних устілок. Анатомічний рельєф супінаторів імітує природну нерівну поверхню, стимулює рецептори і м'язи стопи. При необхідності за допомогою індивідуальних устілок можна провести корекцію вальгусного або варусного відхилення п'ят і навіть колінних суглобів.

Подбати про здоров'я стоп дитини можна в «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон». У всіх магазинах є діагностичні плантоскопи для аналізу стопи. Це дає можливість професійно рекомендувати Вам найбільш підходящі і ефективні засоби для лікування і профілактики: тренажери, килимки, стимулятори, ортопедичне взуття або устілки.

Написати коментар
syncПоказати ще коментарі
Лікарі рекомендують
Ще цікаві статті
Бандаж при паховій грижі: як підібрати і використовувати?
Бандаж при паховій грижі: як підібрати і використовувати?
Пахова грижа - випинання очеревини і органів живота через проміжок між м'язами. Цей стан найчастіше ..
Читати повністю
Алергія. Її види, способи обстеження і лікування
Алергія. Її види, способи обстеження і лікування
Алергія - це проблема, з якою борються багато людей. Така патологія проявляється надмірною реакцією ..
Читати повністю