Чи може плоскостопість передаватися у спадок
Інформація в статті моє рекомендаційний характер, за діагнозом, будь ласка, зверіться до лікаря
Автор статті: Едуард Світич — лікар ортопед-травматолог
Що таке плоскостопість
Плоскостопість — це згладженість поздовжнього або поперечного склепіння стопи. При народженні вона є у кожного малюка, але в нормі з часом проходить.
Існує поздовжня і поперечна плоскостопість, причому на першу страждають 30% людей, а на поперечну — близько 60%. Її потрібно лікувати, оскільки з часом біль і дискомфорт у стопі будуть тільки посилюватися.
Зміст
- Чому виникає плоскостопість
- Види пласкої стопи
- Які фактори розвитку хвороби передаються у спадок
- Що робити для профілактики і лікування пласкої стопи
Чому виникає плоскостопість
Склепіння стоп утворені кістками. У правильному положенні ці кістки утримуються зв'язками і м'язами. Якщо форма кісток нормальна, а зв'язки і м'язи міцні та надійні, склепіння підтримують достатню висоту. Так звана внутрішня частина стопи (арка) злегка піднята над землею. У людей із плоскостопістю ця арка дуже згладжена, або її немає взагалі. Причинами формування плоскої стопи найчастіше є такі зміни:
- Патологія кісток. Деформація кістки може бути спричинена поганою спадковістю, важким гіпертонусом, травмою. Плоскостопість є частим ускладненням переломів п'яткової, таранної, човноподібної кісток стопи.
- Слабкість зв'язок. Зв'язки можуть розтягуватися під дією гормонів (у підлітковому віці, під час вагітності). Поступова дестабілізація дрібних суглобів стопи виникає також після тривалих перевантажень, стоячої роботи.
- Зниження тонусу м'язів. Одна з ключових причин плоскостопості. Активний стабілізатор склепіння - м'язи - страждають без правильних і регулярних навантажень. Їхню функцію серйозно послаблює неправильно підібране взуття (занадто високе, жорстке і вузьке).
Фактори ризику плоскостопості, які потрібно враховувати:
- Спадковість: схильність у генах;
- Травми і пошкодження;
- Синдром Дауна і відхилення розвитку;
- Дитячий церебральний параліч;
- Артрит;
- Цукровий діабет;
- Гіпертонія;
- Вагітність і ожиріння.
Види пласкої стопи
Плоскостопість — велика група патологій, кожна з яких має свої особливості та прогноз. Саме визначення типу плоскостопості є відправною точкою для розробки тактики лікування або профілактики. Спрощена класифікація поділяє патологію на дві основні групи:
- Фізіологічна плоскостопість. Плоска стопа є етапом розвитку будь-якої здорової дитини. Склепіння формуються до 4-6-ти річного віку і до цього терміну відбиток підошви плоский. Однак має значення симетричність змін, наявність і ступінь відхилення п'яти та коліна, вираженість іншої симптоматики. Іноді до фізіологічної відносять і безболісну плоско-вальгусну стопу в дорослих.
- Патологічна плоскостопість. Це дисфункція стопи сама нікуди не дінеться. Лікування обов'язкове. Причини: аномалії форми і положення кісток, наслідки переломів і хвороб нервової системи. Суглоби за патологічної плоскостопості малорухливі, часто болючі. Є кульгавість, проблеми при виборі взуття, наростаючий больовий синдром. Саме патологічна плоскостопість ділиться на поперечну, поздовжню та комбіновану. За поздовжньої вся стопа стикається з підлогою.
Якщо батьки дитини мають ту чи іншу деформацію стопи, важливо докласти необхідних зусиль для захисту від подібних проблем дитини. Генетику поміняти, звісно, не можна, але можна зробити багато чого для поліпшення вже наявної форми стоп. Що раніше починається адекватна турбота про здоров'я дитини, то більше шансів отримати хороший результат.
Тож не варто чекати, поки плоскостопість пройде сама, запрошуємо на безкоштовну діагностику стопи в Медтехніку ортосалон. Вартість устілок у нас від 500 грн, окрім того можна замовити індивідуальні ортопедичні устілки, які вирішать проблему саме вашої стопи. Ми працюємо за європейськими технологіями, створюючи найкращі устілки на 3D-принтері за допомогою 2D-сканера та динамічної доріжки.
Які фактори розвитку хвороби передаються у спадок?
У розвитку патологічного плоскостопості майже завжди є певна генетична аномалія (крім травматичної плоскої стопи). Різко зростає ймовірність розвитку плоскої стопи у дітей, чиї батьки вже страждають від цієї хвороби. Серед спадкових факторів, що підвищують ризик розвитку патології, виділимо:
- Підвищена еластичність зв'язок (гіпермобільність суглобів). Іноді вже з народження спостерігається підвищена рухливість суглобів ніг і рук. Цей стан не завжди призводить до хвороб, але частіше за все поєднується з еластичним плосковальгусом стоп.
- Особливості тонусу м'язів. Довжина і тонус м'язів також мають генетичну зумовленість. Спадковий або вроджений гіпер- або гіпотонус м'язів сприяє зниженню склепінь.
- Форма кісток. На положення та висоту склепінь впливає форма п'яткової, таранної, ладьевидной кісток. Навіть мінімальне відхилення від норми істотно знижує працездатність стопи.
Якщо батьки дитини мають ту чи іншу деформацію стопи, важливо докласти необхідних зусиль для захисту від подібних проблем дитини. Генетику поміняти, звичайно, не можна, але можна зробити багато чого для поліпшення вже наявної форми стоп. Чим раніше починається адекватна турбота про здоров'я дитини, тим більше шансів отримати хороший результат.
Що робити для профілактики і лікування пласкої стопи
Звісно, будь-яка проблема стопи завжди індивідуальна. На стан накладають відбиток вік, інші хвороби, загальні симптоми. Патологічну плоскостопість лікує тільки лікар-ортопед. Для позбавлення від деформації та болю часто потрібні багаторазові гіпсування та операції. За наявності такої форми хвороби потрібно точно дотримуватися рекомендацій лікаря.
У нашій статті зупинимося на профілактиці хворобливої плоскої стопи та розв'язанні проблем, пов'язаних з еластичною плоскостопістю, що не потребує операцій. Це:
- Забезпечення правильної роботи м'язів. Формування склепінь стоп дитини багато в чому залежить від здоров'я м'язової системи. Корисна ходьба по нерівних поверхнях (масажних килимках, піску, гальці), спеціальні вправи. Без призначень лікаря варто уникати взуття з високим берцем, занадто жорстких і вузьких черевиків.
- Використання ортопедичних устілок як підтримувальних елементів. Анатомічний рельєф супінаторів імітує природну нерівну поверхню, стимулює рецептори та м'язи стопи. За необхідності за допомогою індивідуальних устілок можна провести корекцію вальгусного або варусного відхилення п'ят і навіть колінних суглобів.
- Спеціальне ортопедичне взуття.
- Спеціальні вправи для стоп, які призначає лікар.
- Масаж і фізіотерапія, робота на масажному килимку.
Подбати про здоров'я стоп дитини можна в Медтехніка, ортосалон. У всіх 37 ортосалонах мережі можна пройти якісну діагностику стоп абсолютно безкоштовно. Також наші фахівці порадять ефективні методи і товари від плоскостопості: тренажери, килимки, ортопедичне взуття або устілки. Будемо раді допомогти позбутися плоскостопості.
Корисні посилання:
Стаття оновлена: 03.04.2025
