Як лікувати пролежні в домашніх умовах? | Як надати допомогу лежачій людині з пролежнями?
УВАГА! Надана інформація має інформативний характер, за порадами щодо лікування, будь ласка, зверніться до лікаря.
Пролежні — досить поширена проблема, з якою зустрічаються багато лежачіх пацієнтів. Вона також може виникнути в реабілітаційний період після травми або операції, коли людина тривалий час змушена знаходитись в лежачому положенні. Пролежні, що являють собою некроз тканин, піддаються лікуванню, але краще за все вчасно подбати про їх профілактику. Що таке пролежні? Як вони утворюються і як лікувати пролежні в домашніх умовах? Все це ми з'ясуємо далі.
Що таке пролежні або некроз тканин?
Пролежні — це рани, які з'являються на шкірі в результаті тривалого тиску або тертя. Вони зустрічаються в основному у хронічно хворих знерухомлених людей, які більшу частину свого часу знаходяться в ліжку або в інвалідному візку. Лікування пролежнів полягає, перш за все, в запобіганні їх утворення, тобто в профілактиці. Тип лікування залежить від ступеня патологічних шкірних утворень.
Пролежні виникають в результаті тривалого лежання в незміненому стані, що призводить до гіпоксії тканин з подальшим некрозом. У хронічно хворих людей, які не встають з ліжка, пролежні виникають головним чином в:
- крижах,
- куприку,
- сідницях,
- п'ятах або стегнах,
- навіть на плечах,
- щиколотках і колінах.
Утворюються пролежні переважно у літніх людей, частіше у жінок, ніж у чоловіків. Формуванню пролежня також сприяють деякі захворювання, наприклад, діабет, атеросклероз і ожиріння.
Причини виникнення пролежнів
Відсутність активного постійного руху може зробити шкіру схильною до пошкоджень і спричинити пролежні.
Три основні чинники призводять до пролежнів:
- Тиск. Безперервне здавлювання будь-якого органу і частини тіла може мінімізувати кровообіг. Він потрібен для доставки кисню та інших поживних речовин до тканин. Інакше починається поступове відмирання. Ризику появи пролежнів насамперед піддаються ділянки, де мало жирової тканини.
- Тертя. Цей процес виникає внаслідок постійного тертя одягу об шкіру. Тендітна шкіра в такій ситуації схильна до травмування, особливо за підвищеної вологості.
- Зміщення шкіри. Це виникає, коли дві поверхні рухаються в протилежному напрямку. Найчастіше пацієнт сповзає в ліжку, куприк рухається вниз, шкіра над кісткою розтягується в протилежному напрямку.
Симптоми
Найчастіше ознаками пролежнів є:
- Зміни кольору або шкірної текстури
- Набряк
- Дренування з виділенням гною
- Зміна температури ділянки шкіри (більш холодна, більш гаряча)
- Хворобливі ділянки
Пролежні поділяють на стадії залежно від їхньої глибини та ступеня. Ступінь пошкодження шкіри і тканин коливається від запаленої неушкодженої шкіри до глибоких ран м'язів і кісток
Стадії пролежнів
Лікування пролежнів залежить від їх стадії. Класифікація пролежнів і лікування уражень виглядає наступним чином:
1 стадія: еритема, яка не зникає, тепла і хвороблива на дотик.
На початковому етапі, де шкіра не пошкоджена, уражені ділянки слід змащувати зволожуючими і протизапальними препаратами. Можна застосовувати оклюзійні пов'язки. Не забудьте також подбати про те, щоб уражена область завжди була знезаражена. Кожні кілька годин ви повинні перевіряти, чи не збільшуються чи зміни.
2 стадія: множинні шкірні ураження (ерозії, пухирі), змінна температура шкіри, місцевий набряк. Сталося порушення мікроциркуляції.
На другому етапі необхідно промити шкіру фізіологічним розчином і розчином перекису водню, а потім нанести мазі з антибіотиками. Для поліпшення кровообігу рекомендовано масажувати здорову шкіру навколо пролежня легкими рухами.
3 стадія: множинні язви за участю підшкірних тканин, видимі механічні пошкодження шкіри, пролежні, відокремлені від здорових тканин набряком і вираженою еритемою.
На третій стадії, коли пролежні впливають на глибокі тканини, догляд за раною слід починати з промивання ураженої ділянки фізіологічним розчином і перекисом водню. Потім акуратно видаліть мертві тканини і виділення стерильним сухим тампоном. Якщо виділений багато, рекомендується використовувати абсорбуючі пов'язки, які необхідно міняти один раз в день.
4 стадія: виразка збільшується, доходячи до м'язів або кісток. На дні рани видно чорні некротичні вогнища;
5 стадія: некроз включає фасцію і м'язи, але також може вражати суглоби і кістки; виникають дефекти можуть зливатися один з одним; в рані є чорно-коричневі маси розпадаються тканин.
На 4 і 5 стадії, коли оголюються м'язи або кістки, догляд не сильно відрізняється від того, який потрібно на 3 стадії. Однак найчастіше хірургічне втручання необхідне для пересадки здорових ділянок шкіри і м'язів. Іноді альтернативним дією може бути очищення за допомогою ферментних препаратів (наприклад, стрептокінази), використовуваних в мазі або гелях, або шляхом замочування їх, наприклад, альгінатних пов'язками. Гідроколоїдна пов'язка також може бути ефективною. Через високу гідратацію вона сприяє легшому відділенню некротичного струпа.
Лікування пролежнів
Лікування пролежнів - це, перш за все, їх профілактика, тобто всі види методів, за допомогою яких можна запобігти пролежнів. У разі пролежнів першого та другого ступеня, лікування можна проводити в поодинці, після попередньої консультації з лікарем або медсестрою. Він передбачає використання спеціалізованих пов'язок з гідрогелів, гідроколоїдів, мембран, губок, альгинатов з додаванням активованого вугілля або срібла.
Коли з'являються пошкодження III, IV або V ступеня, проводиться лікування. Необхідно хірургічно чистити рану, накладати і міняти спеціальні пов'язки. Для лікування пролежнів використовуються різні препарати:
- Мазь і креми від пролежнів;
- Пластир;
- Гідроколоїдна пов'язка.
До профілактичних засобів проти пролежнів відносять такі:
- Протипролежневий матрац;
- Протипролежневі подушки;
- Валики проти пролежнів.
Якщо вчасно почати лікування некрозу і не допустити прогресування захворювання - лікування пролежнів буде не тільки ефективним, але і не відніме у вас багато часу. Кращим методом проти некротичних утворень є профілактика.
Як лікувати пролежні в домашніх умовах?
До основних правил, які допоможуть вам запобігти появі пролежнів, а також не допустити перехід однієї стадії в іншу, є наступні:
- міняйте положення пацієнта кожні 2-3 години, намагаючись не зачіпати пролежні;
- легкими рухами промассажируйте тіло пацієнта. Це покращує кровообіг шкіри;
- не залишайте крихти на постільній білизні;
- уникайте тривалого контакту шкіри з мокрою білизною;
- після прийняття водних процедур обов'язково добре, але дуже акуратно висушіть шкіру;
- змащуйте і зволожуйте шкіру хворого лосьйоном або оливковою олією;
- використовуйте постільну та нижню білизну з м'якої тканини, без швів, складок і ґудзиків;
- міняйте постільну білизну та нижню білизна так, щоб вона завжди була чистою і сухою;
- подбайте про достатню кількість повітря в кімнаті, щоб воно не було ні занадто гарячим, ні занадто холодним;
- перевертайте хворого кілька разів на день, акуратно протирайте шкіру чистим махровим рушником;
- використовуйте протипролежневий матрац або подушки проти пролежнів;
- використовуйте під кінцівками спеціальні ортопедичні валики.
Особливу увагу хотілося б приділити такому засобу проти пролежнів, як протипролежневий матрац. Матраци проти пролежнів — це спеціальні ортопедичні вироби, які зазвичай складаються з декількох секцій. Ці секції поперемінно наповнюються повітрям за рахунок спеціального пристрою. Таким чином утворюється масажний ефект, нормалізується кровообіг і здійснюється профілактика некрозу. Також існують протипролежневі подушки, які володіють ідентичним принципом впливу і допомагають уникнути утворення пролежнів.
Купити протипролежневий матрац недорого ви можете в мережі магазинів Медтехніка, ортосалон або замовити на сайті нашого інтернет-магазину. У нас представлений широкий вибір ортопедичної протипролежневі продукції, яка відрізняється не тільки ефективністю, але і доступною ціною.
Дієта проти пролежнів
Важливим елементом в лікуванні пролежнів є правильне харчування. Їжа повинна бути легко засвоюваній, але також багата на білки і вітаміни. Перш за все, забезпечте організм елементами, які сприяють загоєнню ран. Найбільш підходящим в цьому випадку буде білок, який пацієнт повинен приймати в збільшеній кількості, приблизно 2 г на кілограм маси тіла. Кращі джерела білка - пісне м'ясо, риба і білки. Вітаміни А, С і Е, цинк і кремній також важливі, оскільки вони сприяють регенерації тканин. Важливим компонентом дієти також є клітковина, яка прискорює виведення токсинів з організму і регулює функцію кишечника. Оскільки у лежачих людей часто виникають проблеми з запорами, клітковина полегшує виведення шлаків з організму. Кращими джерелами клітковини є листові овочі, фрукти, пшеничні висівки і злаки. Уникайте гострої їжі, жирних страв, особливо тих, які багаті тваринними жирами.
Харчування має бути в невеликій кількості (200-250 г за один прийом їжі), але досить частим (4-6) разів на день. Оскільки лікування пролежнів є болючим, тривалим і дорогим, необхідно зробити все, щоб запобігти їх появі. Необроблені пролежні можуть привести до інфекції кісток і сепсису. Ортопедичні матраци проти пролежнів, купити які ви можете на нашому сайті, стануть відмінним рішенням даної проблеми.
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ:
Оновлення статті 10.12 2024