Епікондиліт ліктьового суглоба - від чого з'являється, як визначити і лікувати?
УВАГА! Інформація має рекомендаційний характер.
Епікондиліт — запалення сухожиль передпліччя у місця їх кріплення в ліктьовому суглобі. Хвороба більше характерна для спортсменів, однак нерідко від неї страждають люди робочих спеціальностей, офісні співробітники і домогосподарки. Настирлива і тривалий біль в лікті може надовго позбавити звичної активності, а пропоновані деякими хірургами методи лікування часто неефективні і навіть небезпечні. Сучасні ортези та фізичні вправи здатні допомогти швидше уколу, таблетки або розрізу, вони безпечніше і природніше.
Зміст
- Причини епіконділіта
- Симптоми епіконділіта
- Варіанти лікування
- Сучасні рішення для профілактики і лікування
Причини епіконділіта
У нижній частині плечової кістки розташовані два великих виступу — надвиростки. Вони служать точками кріплення сухожиль, відповідальних за рух кисті. При цьому до зовнішнього надмищелку кріпляться сухожилля м'язів розгиначів кисті, а до внутрішнього — м'язів, що згинають кисть. Знижена еластичність або сила м'язів передпліччя, що повторюються неприродні рухи, прямі травми пошкоджують сухожилля і окістя надвиростків. Епікондиліт, або запалення надвиростка, виникає як гострий стан, але в багатьох випадках стає хронічною проблемою.
Перевантаження розгиначів кисті веде до латерального, або зовнішньому епіконділіта. Така форма патології називається «ліктем тенісиста», так як часто зустрічається у любителів великого тенісу. «Лікоть гольфіста», або медіальний епікондиліт, вражає офісних працівників при використанні незручною клавіатури або миші. При цьому в більшій мірі страждають згиначі кисті і пальців, що кріпляться до внутрішнього надмищелку.
Симптоми епіконділіта
Основний і часто єдиний симптом епіконділіта — біль. Зазвичай вона ниючий або тягне, виникає або посилюється після рухів пензлем. Розташовуючись в області ліктьового суглоба, такий біль часто «віддає» в передпліччя або кисть. При зовнішньому епікондиліті ( «лікті тенісиста») болить зовнішній надмищелок. Біль поширюється на тильну частину передпліччя і посилюється при розгинанні кисті. Різке посилення типовою болю спостерігається при спробі розігнути кисть проти опору, яке створюється іншою рукою. Болі при медіальному епікондиліті виникають у внутрішній частині ліктя. Вони можуть відчуватися по нижній частині передпліччя і посилюються при згинанні кисті. У період загострення область надмищелка може помірно набрякати і ставати особливо чутливої до дотиків.
Варіанти лікування
З будь-якими питаннями щодо свого здоров'я варто звертатися до лікаря. Стандартні призначення при запаленні надвиростків включають такі заходи, як:
- нестероїдні протизапальні препарати,
- фізіотерапевтичні процедури (магніти, ультразвук, електрофорез),
- лікувальні блокади із стероїдними гормонами,
- при неефективності терапії — операція.
Всі вищеописані методи впливають тільки на симптом, але не на причину епіконділіта. Протизапальні таблетки шкодять шлунку, печінки і нирок, результати фізіотерапевтичного лікування не завжди відчутні, «важка артилерія» у вигляді блокад може руйнувати здорові тканини і впливати на гормональний фон, а ефективність операцій в порівнянні з їх ризиком мінімальна. Найбільший ефект дає тільки вплив на джерело і причину болю — м'язи, сухожилля і нервові закінчення ліктьового суглоба. Бажано на час або зовсім виключити чинник, що став причиною початку хвороби. Для цього варто привести у відповідність ортопедичних норм і зручності своє робоче місце, підібрати оптимальну висоту столу, стільця, розташування клавіатури, миші або робочих інструментів. Хороші результати показують спеціальні вправи і масаж передпліччя, ліктя і кисті.
Сучасні рішення для профілактики і лікування
У більшості пацієнтів з гострим або хронічним епіконділітом чудові результати дають правильно підібрані ортези. У разі вираженої і гострого болю раціональним є створення повного спокою для кисті і ліктя. Як не дивно, більше в таких випадках допомагає фіксація кисті. Саме згиначі і розгиначі кисті «тягнуть» за надвиростки, викликають типову біль. Краще рішення: помірно і жорстко-фіксуючі шини для фіксації зап'ястя. Після стабілізації рухів кисті і комплексної спеціальної терапії вдається знизити інтенсивність больового синдрому і досягти відчутного комфорту. Для максимального ефекту рекомендується застосовувати ще й косиночную пов'язку, яка гарантує спокій і підтримку ліктя та передпліччя.
Як в період загострення, так і при хронічному болі в лікті усунути проблему допомагають спеціальні налокітники, які називаються епіконділітнимі ортезами. Найбільш ефективні ортези володіють такими характеристиками, як:
- перевірений виробник;
- анатомічна форма та в'язка;
- зігріваючий або дихаючий гіпоалергенний матеріал;
- помірна компресія для зменшення болю;
- спеціальні вставки з силікону для фіксації надвиростків і масажного ефекту;
- правильно розташовані ремінці для фіксації і зміни натягу м'язів передпліччя;
- максимальний комфорт при тривалому носінні та інше.
У Медтехніка, ортосалон представлені тільки сертифіковані і найефективніші ортези для лікування епіконділіта ліктьового суглоба. Їх форма, матеріал виготовлення, розташування вставок, смужок і ремінців були розроблені спеціально для вирішення проблеми «тенісного ліктя» і «ліктя гольфіста». Комфортно облягає і м'яко давить, знімає біль і набряклість, силіконові вставки приємно масажують і стабілізують надвиростки, міцні ремінці коректують натяг сухожиль, знімаючи навантаження з кісткової тканини.
З огляду на те, що у більшості людей епікондиліт може з'являтися повторно навіть після повного лікування, застосування налокотника буде корисним не тільки на час хвороби, але і в період підвищених навантажень для профілактики рецидиву. Великий вибір якісних ортезів, серйозний досвід і відповідальність консультантів Медтехніка, ортосалон гарантує підбір найбільш відповідного рішення під будь-яку проблему і бюджет.
Корисні посилання:
Стаття оновлена 10.01.2025.