Артроз і артрит - в чому різниця? Методи діагностики та лікування
Артроз і артрит - два схожих захворювання суглобів. Деякі симптоми обох патологій змушують лікаря ретельно шукати відмінності для виставлення діагнозу. Вміти відрізняти запалення суглоба від проявів його механічного зносу важливо і для пацієнтів. Якщо вчасно не виявлений артроз може ускладнюватися лише збільшенням стану суглоба, гнійний або інфекційний артрит може загрожувати життю.
Зміст
- Будова типового суглоба
- Артроз
- Артрит
- Симптоми артрозу і артриту
- Методи лікування
- Сучасні рішення для лікування і профілактики
Будова типового суглоба
Завдання суглобового з'єднання кісток - Створити нову точку обертання декількох кісток для додання їм рухливості. Велика частина суглобів тіла людини побудовані за одним принципом.
Основними елементами суглоба є:
- суглобові кінці кісток - точки обертання кінцівок при рухах;
- хрящ - дзеркально гладка поверхня для ковзання кісток і амортизації;
- синовіальна оболонка - живить і очищає хрящ, виробляє синовіальну рідину;
- синовіальна рідина - амортизує, живить і змащує частини суглоба;
- суглобова капсула і зв'язки - стабілізують, зміцнюють суглоб.
Найбільш чутлива частина суглоба - його хрящ. Він не має судин і нервів, а поживні речовини всмоктує із синовіальної рідини. Будь-яке пошкодження поверхні хряща під навантаженням стає більше і більше, так як відновлювальний ресурс суглоба вкрай обмежений. Важливу роль відіграє і синовіальна оболонка, або синовія, яка регулює обсяг рідини в суглобі, його подих і харчування. Вона так само вразлива, як і хрящ.
Артроз
Прогресуюче механічне пошкодження хряща називається артрозом. Гладка поверхня суглоба може пошкоджуватися при травмах, спортивних перевантаженнях, значне підвищення маси тіла або стоячій роботі. За різними класифікаціями виділяють 3 або 4 ступеня артрозу і кілька його різновидів. Початкові стадії зносу хряща складаються в його разволокнение і размягчении, остання стадія означає повне зникнення хрящової тканини і тісний контакт кісток.
Артрит
Артрит - запальний процес в суглобі. Термін «артрит» в медицині ніколи не використовується самостійно. Для розуміння тактики лікування найважливішу роль відіграє визначення причини запалення.
Серед найбільш частих видів артритів варто згадати такі, як:
- ревматоїдний артрит,
- гнійний артрит,
- подагричний артрит,
- інфекційний неспецифічний артрит,
- специфічний (туберкульозний, сифілітичний) артрит,
- псоріатичний артрит та інші.
При цьому першим страждає вже не хрящ, а ніжна синовіальна оболонка. Багата судинами тканину швидко набухає, розростається і ущільнюється. Натомість в'язкою і прозорої рідини змінена синовія продукує мутний і рідкий наповнювач без корисних функцій. Особливо небезпечний гнійний артрит, який за лічені години здатний повністю зруйнувати суглоб. Такий процес може ускладнюватися сепсисом і найважчими наслідками.
Симптоми артрозу і артриту
Основними симптомами артрозу є біль і обмеження рухів в суглобі. На початку захворювання ниючі болі виникають під час або після навантажень, ввечері після тривалого робочого дня. У міру руйнування суглоба болю можуть ставати інтенсивніше, виникати в спокої або ставати цілодобовими. Обмеження рухів характерно з ранку, пацієнтам часто потрібно «розходитися» для того, щоб руху відновилися. При важкому артрозі руху можуть зовсім втрачатися - розвивається так званий анкілоз суглоба. При цьому його порожнину заповнюється кісткою або фіброзними спайками.
Артриту ж притаманні всі симптоми типового запалення:
- біль,
- набряк,
- почервоніння,
- підвищення температури,
- порушення функції.
При артриті болі можуть виникати вночі, вони не завжди пов'язані з фізичним навантаженням. Шкіра над запаленим суглобів червона і гаряча, сам суглоб збільшений в розмірах. Обмеження руху на початку хвороби може бути зовсім незначним, проте з плином хвороби прогресує швидше, ніж при артрозі. Інфекційні, гнійні і аутоімунні процеси супроводжуються лихоманкою, слабкістю, інтоксикацією.
Методи лікування
Самостійна діагностика і лікування хвороб зазвичай ні до чого доброго не приводять. При будь-яких сумнівах в стані свого здоров'я варто звертатися до лікаря. Діагностика будь-яких проблем суглобів обов'язково включає рентгенограму, ряд лабораторних аналізів. За результатами обстеження призначається те чи інше лікування, спрямоване на причину і симптоми хвороби. Так, при артрозі основна увага спрямована на збереження наявного хряща. Призначаються здорова дієта, ортези для розвантаження суглоба, фізіопроцедури і масаж, протизапальні препарати і хондропротектори. Ефективність останніх сьогодні залишається недостатньо доведеною, акцент зміщується саме на лікування рухом і корекцію надлишкового навантаження.
Застосування знаходять лікувальні блокади з гормонами і факторами росту, судинні препарати, однак результати від лікування медикаментами поки залишаються незадовільними. При важкому артрозі з'являються свідчення для заміни суглоба - ендопротезування. Операція позбавляє від болю, покращує рухливість, але має ряд протипоказань і ускладнень. Лікування артриту передбачає обов'язкове усунення його причини. При гнійному артриті в умовах стаціонару проводять розтин, промивання суглоба, прийом антибіотиків. Ревматоїдний, ювенільний, вовчаковий артрити вимагають постійного прийому специфічних препаратів для «приборкання» імунної системи. Лікування псоріатичного артриту можливо при дотриманні спеціальної дієти і прийомі медикаментів для зниження рівня сечової кислоти.
Сучасні рішення для лікування і профілактики
Головним завданням лікування будь-якої хвороби суглоба є збереження його основної функції - руху. Виникаючі при артрозі або наслідки артриту нестабільність і болю заважають занять лікувальною фізкультурою, знижують настрій і тонус організму. А саме правильні фізичні вправи вважаються запорукою одужання або стабілізації при артрозі і інші проблеми хряща.
Вирішити проблему болів і нестабільності допомагають сучасні ортези. Якісні фіксатори дозволяють зміцнити суглоб, зберігаючи його здорову рухливість, і подарувати відчуття впевненості і спокою при рухах. Вони надійно фіксують кінцівку, але при цьому стимулюють роботу м'язів для того, щоб вони також включалися в процес одужання. Крім того, всі ортопедичні фіксатори зменшують або усувають біль і набряклість ураженої ділянки.
Серед найбільш ефективних в різних ситуаціях ортезов варто виділити такі групи, як:
- м'які фіксатори для компресії, знеболюючого і протинабряклого ефекту;
- тканинні ортези з ребрами жорсткості для м'якої підтримки, знеболювання і м'язової стимуляції;
- пластикові або металеві фіксатори з шарнірами для надійної підтримки при нестабільності суглоба;
- міцні ортези з можливістю регулювання кута фіксації для лікування контрактур і застосування при складних установках кінцівки.
Індивідуально підібране медичний виріб буде ефективно впливати на провідний симптом у кожного пацієнта: біль, набряклість, м'язовий дисбаланс або нестабільність. У «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон» грамотні консультанти допоможуть підібрати ефективний, сертифікований і зручний ортез для надійного усунення або корекції проявів артрозу і наслідків артриту.