Розрив або забій меніска: в чому різниця? Як визначити травму меніска?

Автор статті: Едуард Світич - лікар ортопед-травматолог

Колінний суглоб - найбільш складно влаштований суглоб в тілі людини. При ходьбі і бігу він відчуває величезні навантаження. Коліно утворюється двома кістками: стегнової і великогомілкової. Між цими кістками і розташовуються меніски.

У кожному коліні менісків два - медіальний і латеральний. Меніски - хрящові пластинки у вигляді півмісяця, які збільшують площу контакту між кістками суглоба. Ці освіти стабілізують коліно, рівномірно розподіляють навантаження, роблять ковзання хрящів більш плавним.

Зміст

Що таке розрив меніска і як він проявляється?

 Найбільш типова травма меніска - його розрив. Меніски рвуться, «розмелюючи» між суглобовими поверхнями кісток. Умови для цього виникають при обертанні і відхиленні гомілки, рідше - ударному навантаженню уздовж осі кінцівки. Характерний розрив для лижників, футболістів і боксерів, хоча зустрічається не тільки у спортсменів.

 Типові прояви травми: різкий біль, наростаючий набряк коліна, іноді чути виразний клацання або хрускіт. Рідше розрив меніска проходить майже безсимптомно, проявляючись вже своїми ускладненнями. Після розриву раніше гладкий і міцний меніск розділяється на дві частини, які займають неправильне положення.

 Фрагменти меніска труться об хрящ і ушкоджують його. Хронічне пошкодження хряща призводить до розвитку артрозу. Іноді відірваний меніск може застрявати між кістками і викликати блокаду суглоба. Вона проявляється різким болем і повною неможливістю розігнути ногу в коліні.

Що таке забій меніска?

Забій меніска - відносно новий діагноз. У побут докторів він прийшов з широким розповсюдженням МРТ-діагностики. Саме на томограмі після характерною травми може спостерігатися зміна структури меніска, "не дотягає» до розриву. Тобто меніск залишається начебто цілим, але вже патологічно зміненим.

Забій меніска згодом може завершитися так званим дегенеративним розривом. Таке порушення анатомії коліна виникає не в момент травми, а через якийсь час після неї. Правильне і своєчасне лікування забиття меніска може захистити від ускладнення.

Правильне лікування при травмі менісків

 Меніски коліна вкрай погано забезпечуються кров'ю. В 2/3 їх об'єму взагалі немає кровоносних судин. Тому при травмі повне відновлення зазвичай малоймовірно. Травматичний розрив меніска - показання до оперативного лікування. Під час операції відірвану частину меніска видаляють або, що рідше, пришивають на місце.
При дегенеративних розривах без блокади коліна операція показана не завжди. Удари меніска також лікуються консервативно. Завдання терапії - зберегти функцію колінного суглоба незалежно від анатомічного стану його структур. Правильний підхід комплексний і складається з таких компонентів:

  • Повноцінна іммобілізація відразу після травми. Коліно фіксується тутором. Якщо потрібно, з суглоба забирається кров. Вітається місцеве охолодження м'яких тканин, дозований прийом знеболюючих.
  • Правильна фізична реабілітація після зменшення болю. Будь-яка травма коліна змінює його стабільність. Завдання вправ - «навчити» кінцівку працювати правильно з пошкодженим меніском.
  • Контроль болю і рухів для повноцінної активізації. Зменшити болю і стимулювати рецептори м'язів і зв'язок допомагають бандажі. Якщо є нестабільність, краще рішення - шарнірні пов'язки. Якщо немає - м'які бандажі на коліно з анатомічної пов'язкою і стимулюючими вставками.

Як вибрати фіксатор при травмі менісків?

 При гострих станах фіксатор зазвичай призначається лікарем. Погано, якщо в якості основного варіанту пропонується гіпс. Він важкий, незручний і нестабільний. Нагадаємо, що сьогодні на зміну гіпсової лонгет прийшли легкі, зручні і надійні Тутори. Вони виключають згинання коліна і тим самим створюють спокій для суглоба.

 Поліпшити роботи м'язів-стабілізаторів колінного суглоба допомагають м'які бандажі. Найбільш ефективні моделі мають анатомічну в'язку і спеціальні силіконові і металеві вставки для активації рецепторів. Ці бандажі можуть застосовуватися під час занять спортом, фізичної роботі, побутової обстановці.

Безпосередній вплив на м'язи, стабілізуючі суглоб після травми меніска, мають також наступні вироби:

  • Балансувальні подушки. Ці прості на перший погляд «коржі» цілком можуть замінити цілий тренажерний зал. Нестабільна форма подушки створює найкращі умови для активації глибоких м'язів-стабілізаторів стопи, гомілки, коліна і попереку. Масажна поверхню в свою чергу допомагає поліпшити кровообіг.
  • Апарати електронейро- і міостімуляциі. Унікальна технологія стимуляції нервів усуває біль і змушує працювати всі м'язи стегна і гомілки. Подібні пристрої входять в міжнародні протоколи лікування травм і захворювань коліна, спини, плечового суглоба.
  • Кінезіологічні стрічки. Тейпірованіе добре справляється з набряком, болем і слабкістю хворих м'язів. Стрічки непомітні під одягом, вони можуть застосовуватися так часто, як це потрібно.

У магазинах «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон» завжди в наявності величезний вибір бандажів, ортезів і пристроїв для реабілітації при будь-якій проблемі. Досвідчені і спеціально навчені консультанти допоможуть вибрати найбільш підходяще в Вашому випадку виріб і розкажуть, як їм правильно користуватися.

Написати коментар
syncПоказати ще коментарі
Лікарі рекомендують
Ще цікаві статті
Бандаж на ногу замість гіпсу - чим він кращий гіпсу і як його носити?
Бандаж на ногу замість гіпсу - чим він кращий гіпсу і як його носити?
Фіксація (або іммобілізація) ноги зазвичай проводиться за допомогою гіпсових пов'язок і пластикових ..
Читати повністю
Болить коліно після футболу: 10 методів вгамувати біль під час гри і тренування
Болить коліно після футболу: 10 методів вгамувати біль під час гри і тренування
Футбол - прекрасний вид спорту, який не тільки приносить задоволення, але і є відмінним методом підт..
Читати повністю