Чому людина відмовляється носити слуховий апарат | Як змусити літню людину носити слуховий

Телефонний дзвінок, вуличний шум, спів птахів: хороший слуховий апарат повертає людину в світ, повний акустичних відчуттів. Якщо втрата слуху увійшла в повсякденне життя людини - їй необхідний слуховий апарат, але що робити, якщо в ньому ми не відчуваємо себе комфортно і повноцінно? Дуже часто люди похилого віку відмовляються носити слуховий апарат, так як він викликає у них дискомфорт. Що робити в такій ситуації і чи можемо ми як-небудь на неї вплинути? Сьогодні ми спробуємо це з'ясувати.

Зміст

Слуховий апарат. Особливості використання
Звикання до слухового апарату
На що звертати увагу на етапі звикання до слухового апарату?

Слуховий апарат. Особливості використання

 Слуховий апарат купується і налаштовується виходячи з результатів раніше проведеної діагностики. Чому так важливо, щоб діагностика була проведена максимально коректно? Відповідь проста: від цього безпосередньо залежить ступінь комфорту пацієнта в подальшому, так як настройка слухового апарату проводиться згідно з результатами проведених досліджень. Від правильного налаштування слухового пристрою буде залежати фізичний і психоемоційний здоров'я пацієнта.

Для того, щоб слуховий апарат перестав викликати дискомфорт - до його використання необхідно звикнути. Зазвичай на це потрібно від однієї до кількох тижнів. Залежно від ступеня втрати слуху, ви можете чути шуми з оточення в приглушеному вигляді або не почув деякі звуки взагалі. Після установки слухового апарату ці відчуття швидко змінюються. Особливо в процесі звикання до нього, повсякденні шуми можуть здатися занадто гучними або навіть лякають. Ви навіть можете не впізнати ваш власний голос, який може звучати інакше. Знайомі шуми також можуть звучати незвично. Незважаючи на все це, не дозволяйте собі або комусь із ваших близьких відмовитися від носіння апарата!

Звикання до слухового апарату

 Носіння слухового апарату, особливо на самому початку, вимагає звикання до нього. Стадія звикання включає в себе як фізичні, так й нові слухові відчуття. Спочатку ваші вуха повинні звикнути до наявності стороннього пристрою. Крім того, мозок раптово повинен отримати і обробити багато нових сигналів, адже тепер ви чуєте весь спектр звуків, які не чули до цього часу. Багато з фонових шумів, на які люди зі здоровим слухом не звертають увагу, здаються вам новими. Спочатку це дуже ускладнює їх сприйняття.

Коли ви звикнете до нової акустичної обстановці навколишнього вас середовища, ваш мозок також навчиться ігнорувати фонові шуми і з часом зосередиться на більш важливих звуках. Будьте терплячі. Через кілька тижнів або місяців ви забудете, що носите слуховий апарат.

На що звертати увагу на етапі звикання до слухового апарату?

Ми підготували для вас кілька рекомендацій, які дозволять полегшити процес звикання і зробити його більш природним і спокійним:

Дайте собі час

При наявності здорових органів слуху людина не сприймає сторонні шуми в якості сильних подразників (такі як шелест листя або стукіт по клавіатурі в офісі). Однак, коли через втрату слуху пацієнт перестає чути ці звуки - мозок починає їх забувати. Одягаючи слуховий апарат, ви починаєте чути всі ці звуки, а ваш мозок в подиві намагається все це обробити, що, в якійсь мірі, є для нього стресом. Як наслідок, пацієнт отримує дискомфорт і ряд неприємних відчуттів. Щоб наш мозковий «комп'ютер» звик до обробки надходить звуковий інформації, йому потрібен певний час, яке займає зазвичай від тижня до місяця або двох.

Порада! Щоб допомогти мозку звикнути до нормального рівня звуку і відфільтрувати шуми - регулярно носите слуховий апарат. Важливо не здаватися і через силу носити пристрій. Щоб полегшити цей процес, ви можете записувати власні відчуття в щоденник або зошит. Так ви зможете відслідковувати власний прогрес звикання.

Якщо ви взагалі не можете носити слуховий апарат - зверніться до акустичного фахівця, який допоможе вам вирішити проблему. Якщо слуховий апарат був неправильно налаштований або була проведена некоректна діагностика - знадобитися провести повторне обстеження і зробити перенастроювання апарату.

Навчіться правильно поводитися зі слуховим пристроєм

Важливим фактором, який допоможе вам звикнути до щоденного застосування слухового апарату, є навик правильного використання пристрою. Попросіть вашого лікаря показати вам, як надягати і знімати слуховий апарат, а потім регулярно практикуйтеся. Ознайомтеся з інформацією про правильний догляд, обслуговуванні і чищенні слухового приладу. Спробуйте різні настройки і спробуйте відстежити різницю в звучанні.

Спочатку використовуйте слуховий апарат вдома

Застосування слухового апарату рекомендується почати в спокійній домашній обстановці, яка позбавлена сторонніх звуків і шумів. Це полегшить розпізнавання звуків без будь-яких супутніх перешкод, викликаних вуличним шумом або сторонніми розмовами.

Порада! Не обов'язково носити слуховий апарат протягом цілого дня. Якщо слух стає занадто чутливим, ви можете на якийсь час зняти слуховий апарат. Почніть носити його по кілька годин на день, а потім поступово збільшуйте час носіння. Робіть так кожен день до тих пір, поки ви не зможете носити його з ранку до вечора.

Прогулянка по сільській місцевості також допоможе вам звикнути до слухового апарату. Там, не турбуючись про фоновому шумі, можна почути особливо приємні звуки: шелест листя, спів птахів або бризки води у фонтані.

Поступово починайте використовувати інші технічні пристрої

 Коли ви хоч трохи звикнете до слухового пристрою - спробуйте надіти слуховий апарат, дивлячись телевізор і слухаючи радіо. Для першого разу краще  вибирати ті чи інші новинні програми. Провідні таких програм завжди говорять правильно і чітко. Там передається інформація, і практично немає сторонніх звуків, які можуть перешкодити розпізнавання мови. Варто уникати програм з фоновою музикою чи звуковими ефектами. Ви також можете надіти слуховий апарат під час телефонної розмови з одним. Краще спочатку зменшити гучність, а потім встановити її на відповідний рівень.

Спілкуйтеся з іншими людьми!

 Перші розмови з використанням слухового апарату повинні проходити в невимушеній обстановці. Рекомендується вести їх тільки з одним або двома співрозмовниками в тихій обстановці без перешкод (звук телевізора або побутової техніки). Поясніть своїм співрозмовникам, які наслідки втрати слуху для спілкування і як вони можуть допомогти вам під час розмови.

Під час розмов варто дотримуватися кількох порад, які також будуть корисні вам, коли ви ще більше звикнете до слухового апарату:

  1. Оберіть оптимальну позицію для розмови. Мікрофони слухових апаратів зазвичай спрямовані вперед. Якщо співрозмовник знаходиться позаду вас або збоку, його буде складніше зрозуміти. Встаньте перед співрозмовником, бажано лицем до лиця. Так ви зможете побачити рухи губ;
  2. Говорячи з великою групою людей, попросіть учасників дотримуватися певної дисципліни. Говорити ясно і не перебивати один одного. Це значно покращує розуміння мови. Розмови іноді розвиваються швидко. Не турбуйтеся, якщо ви не встигаєте стежити за розмовою на певних етапах. Запитайте пізніше, чи може хтось підсумувати і донести вам те, що ви не зрозуміли раніше;
  3. Зверніть увагу на міміку і жести! Якщо ви усвідомлено спостерігаєте руху губ співрозмовника, ви можете навчитися читати по ним слова. Мозок несвідомо використовує цю техніку, щоб зрозуміти розпливчасті слова. Трохи попрактиковавшись, ви зможете без проблем використовувати цей навик.

Останній крок: гучне оточення

 Як тільки ви звикнете до слухового апарату, спробуйте використовувати його в галасливій обстановці, наприклад, на вулиці або в ресторані. У таких місцях рекомендується перевірити, якою мірою ви можете відфільтрувати фонові шуми і поговорити зі співрозмовником.

 Спочатку слухові відчуття дійсно можуть доставити людині дискомфорт, але ви повинні розуміти, що, відмовляючись від слухового пристрою, ви тільки погіршить ситуацію. Спочатку навіть звук вашого власного голосу може бути вам неприємним. Це явище називається ефект оклюзії. Його причина - передача звуку через барабанну перетинку і кісточки. Це викликає збільшення низьких частот. Сприймається звук часто описують як вібрації власного голосу. Щоб протидіяти цьому ефекту, протезист індивідуально оптимізує його налаштування.

 Якщо ви носите новий слуховий апарат, дайте собі час звикнути до нових відчуттів. По-перше, спочатку рекомендується носити пристрій тільки по кілька годин на день. Також з технічного боку слуховий апарат сам по собі дозволяє поступово відновлювати нормальний слух, використовуючи різні програми. Спостереження у фахівця, а також регулярні огляди незамінні на етапі звикання до апарату. Підійдіть до цього спокійно і терпляче, і незабаром ви забудете про небажану тиші, і знову зможете насолодитися кожним звуком.

Написати коментар
syncПоказати ще коментарі
Лікарі рекомендують
Ще цікаві статті
Як зрозуміти, що погіршується слух: головні ознаки втрати слуху | Перевірити слух самостійно в домашніх умовах
Як зрозуміти, що погіршується слух: головні ознаки втрати слуху | Перевірити слух самостійно в домашніх умовах
Поряд із зором, слух є нашим найважливішим почуттям. Велика частина нашого спілкування відбувається ..
Читати повністю
Як працює цифровий слуховий апарат і чим він відрізняється від звичайного?
Як працює цифровий слуховий апарат і чим він відрізняється від звичайного?
Порушення слуху - часта проблема, яка може торкнутися будь-якої вікової категорії населення. Перед т..
Читати повністю
Запалилася і болить кісточка на нозі біля великого пальця, що робити?
Запалилася і болить кісточка на нозі біля великого пальця, що робити?
Якщо очі - дзеркало нашої душі, то ноги - дзеркало нашого здоров'я. Чи не спроста на стопах, згідно ..
Читати повністю
Як вибрати ортопедичну подушку: тип, матеріал, висота, функції
Як вибрати ортопедичну подушку: тип, матеріал, висота, функції
Міцний повноцінний сон - запорука здоров'я і гарного самопочуття, але що робити, якщо ви не відчуває..
Читати повністю