Графік роботи на свята: вихідний 05.05.2024. Чекаємо на ваші замовлення!

Плоскостопість у дитини

Автор статті: Едуард Світич - лікар ортопед-травматолог

Терміном «плоска стопа» називають одну з безлічі деформацій стопи. Для цієї патології характерно зниження висоти поздовжнього і часто поперечного склепінь. Склепіння - своєрідні арки або підйоми, які необхідні для рівномірної амортизації та стабільності.

Зміст

Що таке плоскостопість?

Форма склепінь залежить від двох компонентів: пасивного і активного. Пасивна стабілізація склепінь - форма кісток і натяг зв'язок. Активно утримують підйоми стопи м'язи. Формування плоскою стопи залежить від порушень і активних, і пасивних факторів.

Як формується стопа дитини?

Дитина народжується нездатним ходити. Перші впевнені кроки більшість дітей робить після 11 місяців. До періоду ходьби стопа дитини не виконує опорної функції і являє собою кістково-жирову подушечку. Про жодні склепіннях до початку ходьби мови не йде.

Якщо подивитися на стопу будь-якої дитини до 2-х років на плантоскопе, ніяких арок ми швидше за все не побачимо. Кісткові підйоми приховані від сторонніх очей товстим шаром жиру десь до 4-5 років. Проте ноги абсолютно правильно виконують свої функції і без видимих ​​склепінь.

Найбільш активну роботу по формуванню здорової стопи у дітей проробляють м'язи. Навіть «генетично благополучний» дитина під час відсутності фізичної активності є претендентом на формування плоскої стопи. Тому основне завдання на період формування склепінь у дітей (а це вік до 6-ти років) - правильна навантаження на стопи.

Як і коли проявляється плоскостопість у дітей?

В ортопедії виділяють два види плоскостопості (за походженням). Так звана фізіологічна плоска стопа - закономірний етап розвитку будь-якої дитини до 6-ти років. При цьому всі суглоби мають нормальну рухливість, немає болю, вираженої асиметрії «завалу» стоп, натоптишів. Вважається, що активне втручання при фізіологічній плоскою стопі недоцільно.

Патологічний плоскостопість викликано генетичними аномаліями або важкими неврологічними порушеннями. При цьому змінюється кісткова структура, стопа стає ригидной - малорухомої. Деформація супроводжується болями, порушенням функцій опори і ходьби. При патологічній формі завжди потрібне лікування - ортезування, фізіопроцедури, операції.

Спірним є збереження плоскої стопи після 6-ти років. Сьогодні деякі вчені схиляються до того, що, якщо плоска стопа у дорослих не болить, лікувати її нічого. Однак інші дослідники наполягають на обов'язковій терапії всіх деформацій, так як порушення форми стоп впливає на все вище лежать відділи.

Профілактика і лікування плоскостопості

Лікування патологічного плоскостопості проводиться в ортопедичних стаціонарах. Діткам призначаються гіпсові або пластикові фіксуючі пов'язки, реконструктивні операції. Часто до остаточного формування стопи потрібно кілька хірургічних втручань.

Якщо плоскостопість фізіологічне або зниження склепінь збереглося після 6-ти років, показана активна профілактика негативного впливу на вище лежать суглоби. Для того, щоб стопа дитини формувалася правильно, а вже наявні низькі склепіння не впливали на весь організм, корисні такі заходи:

  • Активація м'язів стопи і гомілки. Для нормальної роботи м'язів потрібна стимуляція підошви стоп, наявність нерівних поверхонь і виконання вправ. Мінливий рельєф змушує м'язи «думати» і підтримує їх тонус. Корисні масажні килимки, балансувальні подушки, масаж.
  • Носіння ортопедичних устілок. Ці вироби стимулюють м'язи, імітуючи нерівну поверхню. Супінатор устілки підтримує подовжній звід і коригує положення п'яти. Індивідуальні устілки працюють ще краще, так як дозволяють коректувати положення всіх відділів стопи.
  • Правильна ортопедичне взуття. Задник черевика або сандалі повинен бути формоустойчивая - досить щільним і в той же час пружним. Бажаний невеликий супінатор. Головне, щоб взуття не заважала стопу і гомілковостопний суглоб. Якщо немає особливих показань, купувати краще взуття з невисоким берцями.

У магазинах «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон» завжди в наявності найзручніші, сучасні та ефективні устілки, ортопедичне взуття та тренажери для стоп. Консультанти завжди готові відповісти на будь-які питання і допомогти у виборі відповідного вироби. Вчасно проведена профілактика значно зменшує ймовірність плоскостопості у дитини.

Написати коментар
syncПоказати ще коментарі
Лікарі рекомендують
Ще цікаві статті
Артроз і артрит - в чому різниця? Методи діагностики та лікування
Артроз і артрит - в чому різниця? Методи діагностики та лікування
Артроз і артрит - два схожих захворювання суглобів. Деякі симптоми обох патологій змушують лікаря ре..
Читати повністю
Як зрозуміти, чому болить нога після травми: перелом, розтягнення зв'язок, розрив зв'язок, вивих, забій
Як зрозуміти, чому болить нога після травми: перелом, розтягнення зв'язок, розрив зв'язок, вивих, забій
 Нерідко буває так, що біль після травми починає турбувати людину тільки через деякий час після ушко..
Читати повністю