Як зрозуміти, що погіршується слух: головні ознаки втрати слуху | Перевірити слух самостійно в домашніх умовах

Поряд із зором, слух є нашим найважливішим почуттям. Велика частина нашого спілкування відбувається через вуха, але це ще не все: наші вуха завжди надійно попереджають нас про небезпеку. Крім того, слух доставляє нам масу задоволення: він відкриває для нас світ музики і дозволяє нам насолоджуватися звуками природи, отже, порушення слуху має серйозні наслідки для повсякденного життя. Але як відбувається втрата слуху? Які зміни відбуваються в вусі? І які причини втрати слуху? Тут ви знайдете відповіді на всі важливі питання про втрату слуху. Для початку, хороша новина: повна втрата слуху зустрічається дуже рідко. Для більшості проблем ваш слуховий апарат поліпшить або навіть повністю вирішить проблему. Далі про все це докладніше.

Перші признаки втрати слуху

Втрата слуху дуже рідко відбувається раптово. Проблеми зазвичай розвиваються довго і поступово, і тому залишаються непоміченими спочатку. Людина, що страждає втратою слуху, поступово звикає до цього. Саме з цієї причини на першому етапі у людини не виникає ніяких проблем у повсякденному житті. Однак протягом деякого часу компенсувати проблеми зі слухом вже неможливо. Навіть люди з вадами слуху, які знають про свою проблему, часто не вживають ніяких дій протягом тривалого часу і відкладають перевірку слуху у фахівця з слухопротезуванню. Це загрожує посиленням патології, а чим далі вона заходить, тим важче вона піддається лікуванню.

 Втрата слуху зазвичай розвивається поступово. Вчені виявили, що приблизно через сім років наш мозок просто випускає звуки з пам'яті. Коли після включення слухового апарату ці звуки знову стають чутними, мозок не в змозі правильно їх інтерпретувати, і тому вони часто сприймаються як занадто гучні і неприємні - навіть якщо вони звучать так само невинно, як шелест листя або голосу з сусідського саду.

Як перевірити слух самостійно в домашніх умовах?

Наступні три питання допоможуть вам визначити, чи є у вас проблеми зі слухом:

1. Чи чутно вам занадто низькі фонові звуки?

Низькі, дзижчащі звуки здаються вам неприродно гучними? Наприклад, вуличний шум за закритими вікнами? Або дзижчання в холодильнику? Якщо так, це може бути ознакою проблем зі слухом.

2. Наскільки голосно ви зазвичай включаєте ваш телевізор?

Якщо інші скажуть вам, що ви встановили занадто високу гучність на телевізорі або ноутбуці, поставтеся до них серйозно. Вони можуть означати, що у вас початкова фаза втрати слуху.

3. Стомлюють вас тривалі розмови з оточуючими? (колегами, друзями, родичами)

Якщо після тривалого спілкування ви відчуваєте якусь специфічну втому, можливо головний біль або дискомфорт у вухах - саме час задуматися над тим, щоб відвідати сурдолога або купити цифровий слуховий апарат.

Причини втрати слуху

Причину втрати слуху можна знайти в багатьох частинах наших складних і чутливих органів слуху: у зовнішньому вусі, середньому вусі, євстахієвій трубі і навіть в слуховому нерві. Втрата слуху не завжди пов'язана з віком. Це також може бути викликано сильним шумом, інфекціями, отруєннями, травмами або спадковими факторами.

Порушення в першу чергу впливає на сприйняття більш високих частот, а вони важливі для слуху, так як переважають при вимові приголосних: «ф», «з», «п», і «т». Це нерідко ускладнює розуміння мови на ранній стадії втрати слуху. Залежно від типу втрати слуху існують інші симптоми, наприклад, шум у вухах, чутливість до шуму або запаморочення. Майже у всіх випадках втрата слуху є постійною і, найчастіше важко передбачити, як воно буде розвиватися далі.

Багато пацієнтів не надають цим симптомам великого значення, але ж відсутність своєчасного лікування втрати слуху рано чи пізно впливає на психіку і загальну якість життя. Люди з невилікованої втратою слуху часто скаржаться на хронічну втому. Розмови для них настільки стомлюючі, що вони починають уникати соціальних контактів і йдуть все більше і більше в себе. Наслідки цієї добровільної ізоляції можуть бути фатальними. Дослідження показують: ймовірність розвитку деменції у літніх людей з втратою слуху набагато вище, ніж у людей з нормальним слухом.

Як можна виправити втрату слуху?

Чи може втрата слуху бути компенсована або зменшена за допомогою слухового апарату, залежить від причини. На щастя, в більшості випадків це можливо. Сучасні технології здатні підтримати і навіть повністю відновити слух. Наприклад, цифрова технологія дозволяє відокремити людські голоси від фонового шуму, що полегшує людям з порушеннями слуху розуміння мови і зосередження на ній уваги. Крім того, втрата слуху компенсується таким чином, що обидва вуха можуть знову оптимально працювати разом, що покращує точність спрямованого слуху. Це досягається за рахунок комунікації між слуховими апаратами в обох вухах.

Чи може грип стати причиною втрати слуху?

Серед численних симптомів, які супроводжують грип, таких як нежить, кашель, біль у горлі, лихоманка, м'язові болі і слабкість, іноді можуть виявлятися проблеми зі слухом, про які ми часто забуваємо. Втрата слуху, спричинена грипом, може бути тимчасовою (втрата слуху припиняється разом з іншими скаргами на грип) або постійною. На жаль, в перебіг хвороби важко передбачити, чи зникне втрата слуху або збережеться після нашого одужання.

  • Першим типом втрати слуху, який може виникнути під час грипу, є кондуктивна втрата слуху. Потім порушується передача звуків з вушної раковини через середнє вухо у внутрішнє вухо, незалежно від їх висоти.
  • Другий тип втрати слуху, що виникає внаслідок вірусних інфекцій. Це втрата чутливості (сенсорно-нервова). Даний тип проблем зі слухом може бути викликаний пошкодженням вушної раковини або слухового нерва (яке може виникнути в результаті грипу, коли віруси атакують тонкий нерв у внутрішньому вусі). У цьому випадку звук доставляється у внутрішнє вухо, неправильно перетворюючись в нервові імпульси, так що окремі звуки неправильно розпізнаються мозком і, отже, виявляються незбагненні для реципієнта.

Важливо! Зазвичай втрата слуху відбувається раптово, тому, якщо під час грипу у вас день у день з'являються проблеми зі слухом, необхідно відвідати ЛОР-лікаря або сурдолога, який порекомендує відповідне лікування. Іноді можна вилікувати симптоми за допомогою стероїдних препаратів. У даній ситуації дуже важливо діяти карйне швидко, тому відкладати відвідування фахівця не варто.

Раптова глухота і шум у вухах - наслідок стресу?

У якийсь момент пацієнт починає чути гучність одним вухом. Людські голоси і музика раптово починають звучати чуже - як крізь вату. Це явище називається раптової глухотою і вимагає якнайшвидшої консультації з фахівцем. Його точна причина невідома, але є кілька теорій, які можна використовувати в якості пояснень. Найбільш популярна теорія полягає в тому, що причиною є порушення кровообігу в самих маленьких кровоносних судинах внутрішнього вуха і, таким чином, утворюється свого роду «вушної напад».

Вважається, що стрес може бути чинником, що викликає раптову глухоту, бо пацієнти часто повідомляють, що вони піддавалися дуже високою розумового навантаження до появи симптомів. Чим раніше буде застосована терапія в разі раптової глухоти, тим більше шансів на повне одужання.

Чому наш слух погіршується з віком?

Вікова втрата слуху - це природний процес. Зазвичай він починається у віці від 45 до 65 років і може посилюватися під впливом зовнішніх чинників, таких як вплив шуму. Вікова втрата слуху відноситься, перш за все, до більш високих частотах і зазвичай відбувається в обох вухах. Причина - пошкодження чутливих волоскових клітин вушної раковини. Це призводить до зниження передачі сигналу в слуховий нерв. Першою ознакою часто є втрата здатності чути звуки, такі як шелест листя або що цокають годинник.

Медикаментозне або хірургічне лікування в даному випадку неможливо. Проте, слуховий апарат може стати серйозною підмогою при цій формі втрати слуху. Погіршення слуху з віком є ​​природним процесом.

Генетична схильність до втрати слуху

 Деякі форми втрати слуху є спадковими. Вони викликані генетичними мутаціями, які впливають на розвиток і функцію вуха. На сьогоднішній день з 30 000 людських генів приблизно 500 можуть вплинути на слух. Генетичні дослідження постійно привносять нові відкриття в цій галузі. Наприклад, професор Клас Меллер з Університету Еребру в Швеції виявив, що змінений або мутований ген характеризується виробленням занадто великого або занадто малу кількість білка.

 Дві третини всіх вроджених форм втрати слуху можуть бути віднесені до подібної генетичної мутації. Третина випадків - це синдроми захворювання, наприклад, синдром Ашера. Це мультісімптомних захворювання, в тому числі очна дисфункція. Найважливіша мета вчених: з'ясувати, які гени відповідальні за кожне пошкодження слуху. Досягнення цієї мети допоможе майбутнім пацієнтам з генною терапією.

Профілактика і лікування слуху

Щоб добре чути, вам потрібні не тільки добре працюючі вуха, а й ефективний і навчений слуховий центр в мозку. Саме там, в так званій «слуховий корі», звукові імпульси інтерпретуються і передаються в свідомість.

Чи знаєте ви? Якщо мозок недостатньо довго тренується сприймати навколишні звуки через втрату слуху - нервові зв'язки зникають. В результаті мозок не тільки починає втрачати слух, а й старіє в цілому швидше: на кожні 10 децибел втрати слуху ризик недоумства збільшується більш ніж на 20 відсотків. Єдиний спосіб запобігти цьому - скорегувати втрату слуху на ранньому етапі за допомогою слухового апарату. Рекомендація: проводити перевірку слуху один раз на рік після досягнення 50 років.

Слухові вправи з музичною терапією

 Музика - це не тільки відмінний спосіб поліпшити настрій і розслабитися. Вона також може надавати терапевтичний вплив - не тільки в разі депресії і стресу, а й порушень слуху.

 Це відбувається наступним чином: складна суміш музики і мови, а також ритму і звуків різної висоти тону і кольору, тренує розуміння мови і навички спілкування. Людина з втратою слуху часто відчуває труднощі після розмови, якщо є фоновий шум. І саме ця навичка музичної терапії дозволяє нашому мозку відмінно тренуватися. Для людей із вадами слуху музика може стати способом відновити слух і таким чином поліпшити якість життя.

Де перевірити слух і купити слуховий апарат в Україні?

Щоб перевіритися на наявність проблем зі слухом - необхідно звернутися до сурдолога або пройти діагностику в центрі слуху ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон. У місті Дніпро ми розташовані за адресою проспект Олександра Поля 59 (Кірова 59). У нас працюють фахівці, які допоможуть вам здійснити перевірку якості чутності ваших слухових органів, а також у нас ви зможете купити і налаштувати слуховий апарат. Ми настійно не рекомендуємо вам відкладати лікування, оскільки це веде тільки до поглиблення проблеми.

 
Написати коментар
syncПоказати ще коментарі
Лікарі рекомендують
Ще цікаві статті
Як працює цифровий слуховий апарат і чим він відрізняється від звичайного?
Як працює цифровий слуховий апарат і чим він відрізняється від звичайного?
Порушення слуху - часта проблема, яка може торкнутися будь-якої вікової категорії населення. Перед т..
Читати повністю
Вранці болить голова після сну: чому і що робити, поради невропатолога
Вранці болить голова після сну: чому і що робити, поради невропатолога
Якщо вас турбує ранковий головний біль - не можна ігнорувати даний симптом, так як він може бути три..
Читати повністю
Як позбутися болю в руці після травми | Зняти біль після перелому або розтяжіння зап'ястя
Як позбутися болю в руці після травми | Зняти біль після перелому або розтяжіння зап'ястя
Травми, в якому б вигляді вони не були б отримані, часто викликають гострий і різкий біль. Залежно в..
Читати повністю
Глікемічний індекс - що це і як визначити його кількість в продуктах?
Глікемічний індекс - що це і як визначити його кількість в продуктах?
Глікемічний індекс (IG) є параметром, який дозволяє класифікувати харчові продукти з точки зору їх в..
Читати повністю