Як плоскостопість впливає на хребет і на весь організм?
Автор статті: Едуард Світич - лікар ортопед-травматолог
Поздовжня плоскостопість зустрічається майже у 30% дорослих людей. Болі в стопах з'являються не у всіх пацієнтів з цією патологією. Проте у всіх людей з плоскою стопою в той чи інший момент життя виникають проблеми зі спиною або колінами.
Зміст
- Як плоскостопість впливає на хребет і на весь організм?
- Основні функції стопи і їх вплив на організм
- Вплив плоскої стопи на хребет, м'язи і суглоби
- Що робити для поліпшення здоров'я?
Як плоскостопість впливає на хребет і на весь організм?
Плоскостопість - втрата висоти склепінь підошви. Ця патологія позбавляє стопу амортизації і піддає перевантаження все вищерозміщені відділи тіла. Особливо серйозно погіршує здоров'я поздовжнє плоскостопість.
Визначити вид і ступінь хвороби можна декількома методами. Найбільш точний - рентгенограма стоп в положенні стоячи з навантаженням. Важлива висота стояння верхівки зводу, кут між основними кістками підошви, наявність або відсутність артрозу Таран-човноподібної суглоба.
Простіше визначити стан стопи при огляді на плантоскопе або отримання відбитка стопи на папері. При цьому ми оцінюємо площа контакту з поверхнею в процентному співвідношенні. Більше уваги варто приділити «доріжці», яка з'єднує передній і задній відділи стопи.
Основні функції стопи і їх вплив на організм
Основних функцій стопи три: опора, пересування і баланс. Свою «роботу» стопа може виконувати тільки при здоровому анатомічну будову, достатній висоті склепінь і еластичності тканин. Якщо стопа не функціонує, її недолік компенсують відділи, розташовані вище.
Від здоров'я стопи безпосередньо залежить стан колінного і тазостегнового суглоба, попереку. Якщо амортизація підошви недостатня, навантаження передається вище і вище, іноді пошкоджуючи навіть шийний відділ хребта і плечі. Нормальна висота склепінь потрібна і для хорошої роботи м'язів, які до цих склепінь кріпляться.
Якщо стопа пронируется ( «завалюється» всередину), відбувається внутрішня ротація гомілки і стегна. Якщо стопа супинирует, ротація гомілки і стегна виконується назовні. І те, і інше дестабілізує суглоби, натягує м'язи і зв'язки, несприятливо впливає на метаболізм хрящів.
Вплив плоскої стопи на хребет, м'язи і суглоби
Для плоскої стопи характерна втрата амортизації і гіперпронація. З огляду на, що щодня середньостатистична людина виконує від 2-х до 10-ти тисяч кроків, що передається від них навантаження при плоскостопості істотно погіршує стан всього тіла. Детальніше опишемо, як плоскостопість впливає на здоров'я:
- Підвищується ризик артрозу колінного і тазостегнового суглобів. Хрящі мало схильні до регенерації, тому все мікротравми накопичуються і призводять до механічного зносу суглоба. Має значення і пронація стопи - через обертання гомілки і стегна певні зони суглоба переносять набагато більше навантаження.
- Зношуються міжхребцеві диски. Грижа найімовірніше з'явиться у людини з плоскою стопою. В такому випадку спина виявляється беззахисною перед силою гравітації і навантаженнями при ходьбі і бігу.
- Страждають м'язи гомілки і стегна. Через зсув центру обертання стопи одні м'язи натягуються, а інші коротшають. Ні те, ні інше не покращує, а значно послаблює метаболізму м'язової тканини.
- Прискорюється косметичний старіння. Вібрація при ходьбі і бігу прискорює обвисання шкіри обличчя, шиї, живота. І якщо здорові пружні стопи нівелюють дію гравітаційних сил, плоска стопа не здатна усувати такий стрес.
Що робити для поліпшення здоров'я?
У дорослому віці поміняти форму стопи можна лише оперативним шляхом. Це не підвищує амортизацію, а всього лише полегшує біль. Поліпшити амортизацію, кровообіг і тонус стоп можна за допомогою двох механізмів:
- Активний. Виконання правильних вправ і масаж стоп і гомілок трохи піднімають склепіння за рахунок активації м'язів. Займатися потрібно довго і регулярно. Зміцнювати стопи можна на массажерах, балансувальних подушках або просто на підлозі. Кілька покращує тонус м'язів кінезіотейпінг, електроміостимуляція.
- Пасивний. Ефективно розвантажити стопи і вище розміщені відділи здатні ортопедичні устілки. На відміну від вправ, які виконуються в кращому випадку годину в день, устілки впливають на стопи протягом всього періоду їх носіння. Ортопедичні супінатори надають масажний, стимулюючий ефект, компенсують недолік амортизації. Їх застосування захищає суглоби і хребет і знижує ризик розвитку пов'язаних з плоскою стопою проблем.
Якісні ортопедичні устілки (фабричні і індивідуальні), ефективні тренажери і апарати для фізіопроцедур, наколінники і корсети для попереку - все це є в «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон». У магазинах є обладнання для діагностики, за допомогою якого консультанти індивідуально підбирають найбільш ефективні рішення. Якщо можливості приїхати в салони немає, діє сучасний і зручний інтернет-магазин.