Як відрізнити перелом від удару: перша допомога при травмі голеностопа
Увага! Інформація має характер рекомендації, за діагнозом зверніться до лікаря.
Автор статті: Едуард Світич, лікар ортопед-травматолог
Травми області щиколоток і гомілковостопного суглоба складають левову частку всіх пошкоджень опорно-рухового апарату. Частка надривів зв'язок в структурі спортивних травм може доходити до 40%. До ушиби, пошкодження зв'язок і кісток суглоба можуть призводити м'язовий дисбаланс, дефекти взуття або покриття, зміни в нервовій системі або банальна неуважність. Залежно від обсягів пошкодження прогноз відновлення може кардинально відрізнятися. Для розуміння принципів допомоги при травмах голеностопа, варто розібратися в різновидах пошкоджень.
Зміст
- Забій
- Надриви і розриви зв'язок
- Переломи
- Профілактика травм гомілковостопного суглоба
- Перша допомога при травмі голеностопа
- Сучасні рішення для лікування і реабілітації
Зміст
Банальний забій - наслідок удару ноги об твердий предмет. При цьому, як правило, не спостерігаються серйозні руйнування тканин тіла. Удари нижньої частини гомілки і кісточок дуже болючі, так як кістки в цій зоні позбавлені захисного жирового покриву. Відновлення після незначного удару часто настає швидко. Велике пошкодження може ставати причиною масивних набряків, гематом або навіть травм судин і нервів. Проте, найчастіше «звичайний» забій супроводжується лише помірним болем і незначним набряком.
Надриви і розриви зв'язок
Надриви і розриви зв'язок гомілковостопного суглоба - найбільш велика група його ушкоджень. При типовому напрямку «подворачіванія» стопи травмуються 1, 2 або 3 бічні зв'язки. Варто відзначити, що зв'язки відрізняються малою еластичністю. При перевантаженні вони не розтягуються, а розриваються повністю або частково. Розрив супроводжується болем, набряком, іноді - хрестом або тріском. Надалі зв'язки можуть зростатися або втрачати своє натяг. Невеликі часткові надриви при правильному підході мають цілком сприятливий прогноз. Повні розриви декількох зв'язок часто призводять до хронічної нестабільності і повторним травм.
Переломи
Навіть невеликий перелом - потенційно важка травма, яка вимагає особливого підходу. Серед переломів області гомілковостопного суглоба найчастіше зустрічаються такі типи:
- ізольований перелом зовнішньої кісточки,
- двухлодижечний перелом,
- двухлодижечний перелом з переломом заднього краю большеберцевой кістки,
- перелом нижньої третини кісток гомілки.
Для визначення прогнозу і лікувальної тактики велике значення має ступінь зміщення відламків і розташування зони руйнування кістки. Виділяють переломи без зміщення - «тріщини» кістки, і складні травми зі зміщенням уламків. Важкі переломи можуть ускладнюватися розривами судин, нервів і зв'язок. Результат багато в чому залежить від правильності надання першої та спеціалізованої допомоги, адекватної та повноцінної реабілітації.
Профілактика травм гомілковостопного суглоба
Причинами травм щиколоток можуть бути:
- падіння з висоти,
- дорожньо-транспортні пригоди,
- виробничі катастрофи
- проста неуважність або необережність,
- м'язовий дисбаланс.
Незважаючи на певний вплив не залежать від нас факторів, найбільший відсоток переломів і розривів зв'язок гомілкостопу пов'язаний тільки з хронічною перевантаженням і дисбалансом м'язів. Більшість пацієнтів з переломами і важкими розривами згадують, що до цього їх стопа вже неодноразово «підверталася» - м'язи ніби отключалісь.Своевременное відновлення балансу м'язів гомілки і стопи - основа профілактики розривів зв'язок і переломів щиколоток. Для зміцнення м'язово-зв'язкового апарату ніг відмінно зарекомендував себе так званий баланс-тренінг. Методика активно використовується в спортивній медицині для тренування і реабілітації футболістів, гімнастів, ковзанярів. Проводити баланс-тренінг будинку можна на спеціальній балансування подушці.
Робота з правильною сертифікованої баланс-подушкою вже після кількох хвилин дає відчуття стабільності, приємною опрацювання та масажу стопи і гомілки. Регулярні заняття призводять до зміцнення голеностопа і поліпшенню балансу всього тіла. Дуже часто до розриву зв'язок наводять різні деформації стопи. Надлишкова пронація або супинация, вальгус або варус п'ят коригуються індивідуальними ортопедичними устілками.Еті вироби безпосередньо виправляють кістково-м'язовий дисбаланс, покращують кровообіг і сприйняття області стопи і гомілковостопного суглоба.
Перша допомога при травмі голеностопа
При будь-яких травмах негайно звертайтеся до лікаря, який зможе точно поставити діагноз і порекомендувати ефективне лікування. При ударах і невеликих надриву зв'язок зарекомендував себе протокол RICE:
R (rest – спокій): препиніть наступати на ногу, забезпечте їй повний спокій.
I (ice – лід, холод): перші кілька днів корисно прикладати до місця пошкодження пляшку з льодом або акумулятор холоду. Робити це варто по 10-20 хвилин кожні 2-3 години. Від шкіри холодний предмет повинен відокремлювати невеликий шар тканини, щоб уникнути обмороження.
С (compression – здавлення): для профілактики набряку в денний час можна обмотувати стопу та гомілку еластичним бинтом (не туго!). Ще краще підійдуть компресійні гольфи.
E (elevation – підвищене положення): перші кілька днів більше лежите, ногу кладіть на подушки для додання їй кілька піднесеного положення. Так вона буде менше набрякати і боліти. Серйозні розриви, переломи вимагають негайної фіксації кінцівки, іноді може застосовуватися оперативне втручання.
Сучасні рішення для лікування і реабілітації
У лікуванні типових ударів і надривів зв'язок можуть допомогти спеціальні ортези. Фіксатори голеностопа відчутно зменшують біль і набряк, прискорюють загоєння і дозволяють раніше повернутися до активного життя. У магазинах «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон» досвідчені консультанти допоможуть підібрати найкращий у вашому випадку ортез. Залежно від показань сучасні фіксатори нашої мережі можуть виконувати:
- м'яку компресію для відчутного зниження болю і набряку,
- делікатну підтримку для стимуляції власних м'язів і рецепторів,
- помірну фіксацію для швидкого загоєння зв'язок і збереження рухливості,
- жорстку фіксацію для стабілізації серйозних ушкоджень.
У разі необхідності післяопераційної фіксації в наявності завжди є зручні і комфортні шини. Сучасні пластикові шини легше застарілих гіпсових пов'язок, вони дозволяють активно пересуватися і проводити гігієнічну обробку шкіри, змінювати кут і ступінь фіксації. Важливо розуміти, що навіть після успішного загоєння ділянку пошкодження залишається досить вразливим. Пацієнтам після переломів, надривів і розривів зв'язок в періоди підвищеного навантаження варто «страхуватися» за допомогою легких і сучасних ортезів. Таким чином вдасться без побоювань вести здорову і активне життя.
Стаття оновлена: 13.01.2025