Деформація переднього відділу стопи або як жити з "кісточкою на нозі"?
«Кісточка» на нозі і нерозривно пов'язане з нею відхилення великого пальця стопи зустрічається майже у 25% дорослого населення. Медичне назва такої патології - «Галлюкс вальгус», що перекладається як «відхилений великий палець». Будь-які деформації стопи серйозно впливають на все вище розміщені відділи: гомілковостопні, колінні і тазостегнові суглоби, хребет. «Кісточки» на ногах можуть проявлятися втомою, болем в ногах, збільшенням розміру стопи, руйнуванням взуття, шкірними, суглобовими і естетичними проблемами.
Зміст
- Причини
- Симптоми і ускладнення
- Сучасні рішення для лікування і профілактики
- Як лікувати вальгусну деформацію?
Причини
Безпосередньою причиною появи «кісточок» біля основи великого пальця стопи є поперечна плоскостопість. Додатковим механізмом перевантаження служить пронация - «завалювання» стопи всередину. Різке підвищення маси тіла, стояча робота і захоплення взуттям на високих підборах перенапружують сухожилля і м'язи стопи. Певний вплив також надають жіночі статеві гормони і глюкокортикоїди, які знижують міцність зв'язок. У нормі вигнутий аркообразной звід в передньому відділі стопи поступово ущільнюється і втрачає нормальну форму.
Зниження висоти поперечного зводу призводить до перевантаження суглобів і розбіжності плеснових кісток, які «тягнуть» за собою пальці.
Відбувається руйнування і потовщення суглобів, розсмоктування амортизуючої жирової подушки, здавлення судин і нервів.
Симптоми і ускладнення
Перші симптоми починається плоскостопості - болі в стопах і втому ніг. При цьому видимої деформації ще немає, а організм ще намагається утримати правильне положення кісток. Тіло посилає «сигнали про допомогу» для того, щоб якось зняти навантаження з хворіють стоп.
Саме ця початкова, зародкова стадія - найбільш сприятливий для ефективного лікування час. Навіть мінімальна корекція показує хороші результати і може остаточно зупинити розвиток плоскостопості. Ігнорування перших симптомів призводить до розвитку вираженого поперечної плоскостопості з його типовими симптомами:
- розширення стопи,
- відхилення 1-го і 5-го пальців,
- зростання «кісточки» біля основи 1-го пальця,
- поява хворобливих натоптишів під пальцями,
- молоткообразних викривлення 2-4-го пальців,
- запалення, болючість плюснефалангових суглобів,
- артроз суглобів стопи,
- хронічні болі і втома стоп та інше.
Найбільше проблем викликає саме «кісточка». Хто має великі розміри кістковий наріст руйнує навіть найміцнішу взуття, викликає потертості, почервоніння і запалення шкіри. Очевидним є і серйозний косметичний недолік, часто і є приводом для візиту до лікаря.
Тертя шкіри об поверхню взуття може призводити до появи загоюються ран, інфекції і сильного болю. Відхилення пальця іноді досягає таких величин, що змушує ампутувати 2-й або 3-й палець, щоб продовжувати користуватися взуттям.
Сучасні рішення для лікування і профілактики
Занепокоєння з приводу свого здоров'я має бути приводом для візиту до лікаря. Єдиний спосіб видалити вже з'явилася «кісточку» - хірургічне лікування. Існує більше 130-ти видів операцій при поперечному плоскостопості, і кожна з них має свої переваги і недоліки. Як і будь-якого іншого втручання, таким процедурам властиві ті чи інші ускладнення, незадовільні або неповноцінні результати. Обійтися без операції можна при своєчасному старті профілактики і лікування плоскостопості.
Оскільки безпосередньою причиною «кісточки» є зниження висоти склепіння і пронація її середнього відділу, найбільш ефективною виявляється розвантаження стопи. Підтримати поперечний звід, знизити навантаження і нормалізувати становище стоп здатні ортопедичні устілки. Найбільш відчутні результати досяжні при приготуванні індивідуальних ортостелек. Підібрані і сформовані під кожну стопу елементи (супінатор, коски, валики, подпяточнікі) дозволяють акуратно і ефективно вплинути на зони перевантаження.
Як лікувати вальгусну деформацію?
Устілки надають масажний ефект, покращують венозний відтік, позитивно впливають на опору, баланс і амортизацію. Будучи виготовленими в початкову стадію плоскостопості ортопедичні устілки можуть запобігти появі «кісточок» і натоптишів. Якщо зміни вже з'явилися, устілка зупинить їх подальше зростання. Розбираючись з причиною хвороби, важливо вплинути і на окремі симптоми.
Позбавити від потертостей, мозолів і запалення здатні такі корисні пристрої як:
- міжпальцеві перегородки,
- подушечки від мозолів і гелеві протектори,
- гелеві коректори і вставки під плюсну,
- нічні і денні шини для пальців.
Комплексний підхід може включати носіння зручного ортопедичного взуття, застосування масажних пристроїв, корекцію постави і рухливості суглобів. Беріть до уваги аксіому: чим раніше починається лікування, тим ефективнішим воно буде. Приділяти увагу важливо навіть мінімальної болю і деформації, так як без корекції симптоми будуть тільки погіршуватися. Також вкрай важливо носити ортопедичні устілки. Вони забезпечать правильне фізіологічне положення стоп під час хзодьби і рівномірно розподілять навантаження на стопи.