Ортез для рук при переломі п'ястної кості: як подобрати?

Автор статті: Едуард Світич - лікар ортопед-травматолог

Кисті рук - таке ж дзеркало здоров'я і краси, як і особа. Переломи п'ясткових кісток, що зустрічаються дуже часто, при неправильному підході можуть помітно деформувати руки. Як недостатня, так і надмірна фіксація таких переломів має несприятливі наслідки і призводить до стійкої втрати функції. Адекватне лікування переломів п'ясткових кісток оберігає від ускладнень і відновлює повну свободу і точність рухів пальців.

Замінити незручний і часто сумнівно надійний гіпс можуть спеціальні ортези для зап'ястя. Відрізняючись легкістю і міцністю, вони забезпечують комфорт і максимальний контроль. Застосовуючи сучасні ортези можливо дещо скоротити терміни фіксації або поступово збільшувати допустиму амплітуду для швидкого відновлення активності. Про особливості п'ясткових кісток, їх переломах і варіанти лікування таких травм розповімо далі.

Зміст

Особливості п'ясткових кісток

 У наших кистях стільки ж п'ясткових кісток, як і пальців - зазвичай по п'ять на кожній руці. Ці кісточки займають більшу частину поверхні долоні. За тильній поверхні кисті п'ястно кістки легко промацуються під шкірою і відокремлені від неї лише найтоншим шаром жирової клітковини і сухожиллями. Кожна п'ястно кістка складається з головки (кісточка пальця), тіла (діафізу) та підстави.

 Особливу роль відіграє 1-я п'ястно кістка: вона має максимальну рухливістю і рухається в різних напрямках. Решта п'ясткові кісточки не так рухливі. І якщо 4-я і 5-я кістки ще зберігають певну амплітуду рухів, то 2-а і 3-я міцно пов'язані з зап'ястям. При цьому більш рухлива кісточка при неправильно зрощених переломі може компенсувати кутове викривлення рухом, а для нерухомої згубним стає відхилення навіть на кілька градусів.

Різновиди типових травм

 Після травми може ламатися одна кісточка або кілька, може відбуватися пошкодження головки, діафіза, або підстави кістки. Найслабша зона 2-4-й п'ясткових кісток - так звана шийка, розташована під головкою кісточки. Саме вона ламається при навантаженні вздовж поздовжньої осі. Якщо навантаження має обертальний момент, формується спіральний перелом, якщо мало місце прямий тиск поперек кістки - поперечний.

 Найчастіше зустрічається подголовчатий перелом 5-й плеснової кістки. Цю травму ще називають переломом боксера, так як механізм зазвичай пов'язаний з сильним ударом кулаком по твердій поверхні. Головка кістки при цьому «складається» в долонно напрямку або вбивається в диафиз. Іноді крім 5-й так можуть ламатися та інші кісточки кисті.

 Важко переносяться будь-які травми 1-й п'ясткової кістки, так як саме вона забезпечує рухливість великого пальця. Кожна різновид перелому цієї кістки навіть має свою назву, наприклад, перелом Роландо, Беннета, Винтерштейн. Неправильно зрощений або НЕ зрощений перелом основи 1-ї п'ясткової кістки повністю «вимикає» здатність до точних рухів і силу хвата.

Варіанти лікування

Залежно від ступеня зміщення відламків, розташування і форми перелому перевагу може віддаватися консервативному або оперативному лікуванню. Основою консервативного лікування служить фіксація кисті в правильному положенні. До іммобілізації обов'язково проводиться репозиція (вправлення) уламків, якщо вони були зміщені. Рука може знерухомлює гіпсової або полімерної пов'язкою, ортезом.

 Без операції не обійтися при переломах зі зміщенням уламків в області підстав п'ясткових кісток, спіральних і многооскольчатих переломах. У такому випадку можуть застосовуватися фіксація спицями, гвинтами або пластинами. В післяопераційному періоді обов'язкове надійна фіксація, так як навіть найміцніші конструкції не здатні зрівнятися з міцністю зрослої кісточки.

Переваги сучасних ортезів

Звичайні гіпсові шини кришаться і пріють, через їх низької надійності доводиться збільшувати товщину і довжину пов'язки. Крім того, часто відсутня можливість спостерігати за станом пальців, а саме патологічне обертання пальця є ознакою неправильно зростається перелому.

Як варіант фіксації кісток кисті можуть застосовуватися легкі і зручні марлеві термопластичні шини. Після розігрівання феном у доктора є можливість змоделювати необхідну і придатну в кожному окремому випадку форму пов'язки. Міцні ремінці, м'яка дихаюча підкладка, анатомічне розміщення шини забезпечують максимальний комфорт при носінні. При цьому є повноцінна можливість спостерігати за загоєнням післяопераційної рани, доглядати за шкірою кисті і пальців.

 Особливе значення зручність використання має при переломах підстави 1-й п'ясткової кістки, так як терміни фіксації цих переломів можуть становити більше 2-х місяців. Замінити гіпс при переломах 1-й п'ясткової кістки здатні легкі пластикові ортези з фіксацією 1-го пальця. Ці вироби легше, зручніше, безпечніше традиційних пов'язок. Дихаючий матеріал, надійна пластикова шина, можливість регулювання та адаптації під різний обсяг кінцівки забезпечують все більшої популярності такі ортези.

Написати коментар
syncПоказати ще коментарі
Лікарі рекомендують
Ще цікаві статті
Болить п'ята при ходьбі: що це може бути і що потрібно робити?
Болить п'ята при ходьбі: що це може бути і що потрібно робити?
П'яткова область стопи - частина тіла, яка має найбільше навантаження при ходьбі, бігу, в положенні ..
Читати повністю
Артроз і артрит - в чому різниця? Методи діагностики та лікування
Артроз і артрит - в чому різниця? Методи діагностики та лікування
Артроз і артрит - два схожих захворювання суглобів. Деякі симптоми обох патологій змушують лікаря ре..
Читати повністю
Деформація переднього відділу стопи або як жити з "кісточкою на нозі"?
Деформація переднього відділу стопи або як жити з "кісточкою на нозі"?
«Кісточка» на нозі і нерозривно пов'язане з нею відхилення великого пальця стопи зустрічається майже..
Читати повністю
Ортопедичний наколінник для спорту - в яких випадках він необхідний
Ортопедичний наколінник для спорту - в яких випадках він необхідний
Спорт є невід'ємною частиною здорового способу життя, тому повинен бути присутнім в повсякденності к..
Читати повністю