Болить п'ята при ходьбі: що це може бути і що потрібно робити?

Автор статті: Едуард Світич - лікар ортопед-травматолог

П'яткова область стопи - частина тіла, яка має найбільше навантаження при ходьбі, бігу, в положенні стоячи. Болі в п'яті можуть надовго позбавити людину можливості вільно пересуватися, що часто є причиною загострення або появи інших проблем. На жаль, як самолікування, так і не завжди обгрунтоване лікування, призначене лікарем, часто впливають абсолютно не на ті механізми, на які необхідно впливати при такого болю.

І якщо улюблене деякими пацієнтами народне лікування не матиме практично ніякого ефекту, то «важка артилерія» гормональних ін'єкцій або зайвих операцій може завдати непоправної шкоди. У статті далі я розповім про найбільш ймовірні причини появи болів в області п'яти, можливі способи їх профілактики та безпечного лікування.

Зміст

Особливості п'яткової області

П'яткова кістка - найбільша і міцна кістка стопи. Протягом дня вона відчуває величезні навантаження, так як є основною точкою опори при ходьбі, бігу, спокійному положенні стоячи. До задньої поверхні п'яткової кістки кріпиться потужний ахіллове сухожилля, а до нижньої - міцний і широкий підошовний апоневроз. Тісно пов'язані і кріпляться в області п'яти більше десятка сухожиль і зв'язок.

Захист кістки забезпечує товстий шар жирової клітковини і міцна шкіра. Жир під п'ятою «упакований» в округлі гранули для більшої міцності і амортизації. Товста шкіра підошви має 5 шарів і велику товщину для протидії несприятливим факторам. Гасити ударне навантаження допомагає і природна рухливість суглобів стопи, особливо коливання поздовжнього склепіння і самої п'яткової кістки.

Найбільш характерні причини болю

В області п'яти можуть виникати гостра і хронічна біль, причиною можуть ставати захворювання або травми. У цій статті ми приділимо увагу хронічної патології, так як питання переломів і ударів - окрема складна тема. Хронічні або гострі нетравматичні болю найчастіше виникають внаслідок таких причин, як:

  • підошовний фасциит,
  • ахиллобурсит,
  • хвороба Хаглунд,
  • стресорні перелом п'яти,
  • тунельний синдром (утиск нерва стопи),
  • дегенерація жирової подушки стопи,
  • артроз і артрит суглобів стопи.

 Якщо п'ята болить ззаду, швидше за все причиною стало пошкодження або перевантаження ахіллового сухожилля. Зустрічатися така форма запалення може як у спортсменів, так і людей, що не піддаються фізичним навантаженням. Біль в такому випадку може посилюватися при спробі піднятися на носки, після тривалої ходьби. Патологія часто супроводжується помірним набряком з боків сухожилля, інтенсивність болю коливається від гострої і пронизливої ​​до болісно ниючий.

 Причиною болю по нижній поверхні п'яти часто служить мікроразрив і запалення підошовного апоневроза. Пацієнти часто думають, що біль викликає знайдена на рентгенограмі п'яткова шпора, але цей кістковий шип - лише ознака перевантаження апоневроза. Безпосередніми причинами подшвенного фасциита є деформації стопи (плоскостопість, порожниста стопа), знижена еластичність зв'язок і сухожиль, спортивні перевантаження.

 Інші можливі причини болю зустрічаються не так часто, але все-таки досить поширені. Серед джерел запалення можуть бути як абсолютно нешкідливі, так і досить небезпечні процеси. Тому при будь-яких ознаках неполадок стопи варто звертатися до фахівця - лікаря ортопеда, хірурга або свого сімейного лікаря.

Як НЕ треба лікувати біль п'яті

До розгляду важливих аспектів лікування, хочеться зупинитися на тому, чого робити точно не варто.

Особливості жирової подушки і шкірного покриву п'яти виключають ефективну дію будь-яких мазей або гелів: вони просто не зможуть потрапити на необхідну глибину. Тому місцеве застосування протизапальних або інших засобів має вкрай малий ефект. При тривало існуючій проблемі не варто вживати протизапальні засоби і всередину - є ризик розвитку виразкової хвороби, медикаментозного запалення нирок.

Вкрай небажані блокади зі стероїдами. Крім того, що через щільність шкіри і жиру п'яти сама ін'єкція вкрай болюча, є великий ризик розчинення жирової клітковини. Інтенсивність болю при цьому у багато разів зросте, а повністю адекватне лікування в такому випадку поки не розроблено.

Так само небезпечна операція. Її часто призначають після тривало неефективного курсу консервативного лікування, проте навіть лікуючий лікар не завжди здатний точно пояснити перевагу хірургії. Оперативним шляхом вдається лише зруйнувати нерви, що передають біль, але вони незабаром знову «відростають». Будь-які спроби видалити кістковий шип, розсікти апоневроз або ахіллове сухожилля в майбутньому загрожують серйозними ускладненнями.

Як лікувати біль у п'яті?

У більшості випадків в корені проблеми п'яткової болю лежать суто механічні причини: перевантаження п'яти зайвою вагою, зайве натяг подошвенного апоневроза або ахіллового сухожилля. Тому для повноцінного вирішення проблеми варто робити акцент саме на корекції біомеханіки, а не на ізольованій боротьбі з симптомами.

Звичайно, в період загострення не обійтися без знеболюючих заходів. До них можна віднести ряд універсальних порад, які будуть короткочасно ефективні в більшості випадків:

1. Забезпечте нозі максимальний спокій. Полежте і не навантажуйте стопу.

2.На 15-20 хвилин прикладіть до болючого місця акумулятор холоду або пляшку з льодом. Повторюйте це кожні 2-3 години. Важливо прикладати щось холодне через шар тканини, щоб не відморозити шкіру.

3.Якщо немає протипоказань, за рекомендацією лікаря варто прийняти протизапальний препарат. Це не вирішить проблему, але знизить інтенсивність болю.

У період, коли біль не турбує або мінімальна варто зайнятися корекцією стану стопи. Корисні вправи для збільшення еластичності подошвенного апоневроза, литкового м'яза, рухливості пальців стоп. Хороший ефект може дати масаж, рефлекторна терапія (аплікатори Ляпко, масажери). Істотне полегшення приносить корекція надлишкової маси тіла, при цьому у багатьох пацієнтів хороший результат відчувається при втраті навіть 2-3 кілограм.

Безпечні та ефективні рішення для корекції причин і симптомів

 Найбільші навантаження п'яткова область відчуває при пересуванні. Наявність плоскостопості, полою стопи, зниження еластичності зв'язок призводить до травматизації п'яти, болів і набряку. Рівномірно розподілити навантаження і зняти частину напруги з п'яти допомагають ортопедичні устілки. Наявність цілого спектра устілок з різних матеріалів в «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон» дозволяє індивідуально підібрати найбільш ефективний при кожній патології варіант.

 Якщо необхідна максимальна амортизація для пом'якшення кроку і приємною підтримки п'яти і всієї стопи, найкращим рішенням будуть устілки з пружних, м'яких матеріалів. У багатьох випадках необхідна корекція «завалювання» стопи досяжна носінням менш піддатливих супінаторів. Вони оснащені ніжними подушечками для п'яти, щоб точно не викликати дискомфорту. Є моделі для повсякденної і спортивного взуття, взуття з високим каблуком.

 Ще більший ефект дають індивідуально виготовлені устілки. За допомогою набору спеціальних валиків, куточків, амортизувальних подпяточнікі вдається послідовно і повноцінно підібрати варіант, який швидше за все усуне біль. Різні виступи устілки мають масажний ефект, регулярне носіння індивідуального супинатора стимулює роботу власних м'язів стопи і гомілки, нормалізує стан частин стопи, розвантажує область п'яти.

 Усунути болю в області ахілла допомагають спеціальні бандажі на голеностоп. Вони м'яко масажують область запалення, регулярно стискаючи його спеціальними анатомічний вставками. Розслабити литковий м'яз і зменшити натяг ахіллового сухожилля допомагають м'які подпяточнікі, показані всі пацієнтам з ахіллобурсіта і ахіллодінію. Вони можуть йти в комплекті зі спеціальним бандажем або купуватися окремо.

Написати коментар
syncПоказати ще коментарі
Лікарі рекомендують
Ще цікаві статті
Артроз і артрит - в чому різниця? Методи діагностики та лікування
Артроз і артрит - в чому різниця? Методи діагностики та лікування
Артроз і артрит - два схожих захворювання суглобів. Деякі симптоми обох патологій змушують лікаря ре..
Читати повністю