Як підібрати тутор на колінний суглоб: відмінності і особливості колінних туторів
Автор статті: Едуард Світич - лікар ортопед-травматолог
Тутор для колінного суглоба - вид пов'язки, яка фіксує коліно, залишаючи вільними гомілковостопний і тазостегновий суглоб. Спочатку такі фіксатори виготовлялися з гіпсу, вони називалися гіпсовими гільзами. Велика вага і низька надійність гіпсових пов'язок відкрили дорогу новим фіксаторам - полімерним туторам.
Зміт
Що таке тутор і для чого він потрібен?
Сучасний тутор - це легка і міцна роз'ємна пов'язка для іммобілізації коліна. Вона дозволяє наступати на ногу, але повністю виключає руху в суглобі. Гомілку і стегно стабілізуються міцними пластинами з металу або товстого пластика.
Призначають тутор в тих випадках, коли є можливість наступати на ногу після травми. Зазвичай терміни застосування виробу не перевищують декількох тижнів. Якщо лікування передбачає більш тривалий термін, показані вже не тутори, а спеціальні функціональні ортези.
Показання до застосування тутора
Тутори застосовуються в травматології та ортопедії після травм і оперативних втручань. Рідше ці фіксатори призначають при спастичності у неврологічних пацієнтів. Перерахуємо показання для обов'язкового використання тутора:
- Забій і гемартроз колінного суглоба. Наявність крові в суглобі вимагає створення спокою для ноги. Але руху стопи заохочуються, що і вдається робити в Тутор.
- Надрив власної зв'язки надколінника, її тендиніт. Виняток навантаження на колінну чашечку досягається фіксацією коліна в розігнути положенні.
- Артроскопія колінного суглоба. Тутор - обов'язковий компонент реабілітації після внутрішньосуглобових операцій. Терміни носіння і тип виробу залежить від варіанту лікування і власне пошкодженої структури.
- Ендопротезування колінного суглоба. Тутор призначається на ніч для профілактики контрактури і формування красивого рубця.
- Інші операції в області стегна і коліна.
Хороший тутор дозволяє проводити перев'язки і спостереження за раною або травмованої зоною. Його можна знімати або навпаки надягати на ніч без сторонньої допомоги. Гіпоалергенна дихаюча тканина підвищує зручність носіння, а мінімальна вага не втомлюють ногу.
Як вибрати тутор?
Міцні, надійні і зручні Тутори завжди є в «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон». Вироби сертифіковані і безпечні, перевірені роками застосування у тисяч пацієнтів. Що стосується труднощів, спеціально навчені консультанти готові допомогти з вибором тутора. Які ж є варіанти таких фіксаторів?
Найчастіше призначають два види туторів - з нульовим згинанням в колінному суглобі і 20-ти градусним. Хоч різниця здається невеликою, положення колінного суглоба після травми грає найважливішу роль. У травматології прийнято фіксувати суглоби в їх фізіологічному положенні, а для коліна воно приблизно дорівнює 10-20 градусів згинання.
У положенні невеликого згинання розслабляється задня хрестоподібна зв'язка, задня поверхня капсули суглоба, м'язи задньої поверхні стегна. Тому тутор 20-гр. призначають після пластики задньої хрестоподібної зв'язки, відновлення «хармстрінг» - мишц, після втручань в підколінної ямці.
Тутор з нульовим кутом згинання в коліні актуальний при відновленні передньої хрестоподібної зв'язки, травмах надколінка і його зв'язок, розривах квадрицепса. Крім того, саме такий варіант фіксатора потрібен для профілактики згинальних контрактури колінного суглоба.
Вибір тутора - завдання Вашого лікаря, так як тільки він може прийняти до уваги всі аспекти наявної патології або операції. Оглянути, перевірити і придбати фіксатор можна як в торгових залах «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон», так і в сучасному інтернет-магазині. В наявності є більш складні вироби - ортези з регулюванням кута згинання, бандажі для реабілітації, електростимулятори м'язів і вироби для рефлексотерапії.