Чи може хворіти коліно через плоскостопість? Що в цьому випадку робити?
Автор статті: Едуард Світич - лікар ортопед-травматолог
Плоскостопість - одна з найбільш відомих патологій стопи. При цій хворобі відбувається зниження висоти склепінь - природних вигинів підошви. Зменшення склепінь веде до зниження амортизації і перевантаження всіх суглобів. Плоскостопість може вродженим і набутим, поперечним, поздовжнім або комбінованим.
Зміст
- Симптоми плоскостопості
- Як пов'язані коліно та стопа?
- Що робити для позбавлення від болю?
- Де пройти перевірку на плоскостопість?
Симптоми плоскостопості
До основних симптомів розвивається плоскостопості можна віднести:
- втома і важкість у гомілках після ходьби,
- судоми литкових м'язів,
- ниючі болі в попереку,
- тяжкість і дискомфорт в колінних суглобах,
- збільшення розміру стопи,
- біль в гомілкостопі,
- наявність мозолів і натоптишів та інше.
У медицині є закономірність: спочатку болить не причина проблеми, а страждають від неї відділи. Тому сама плоска стопа часто абсолютно безболісна. Болі, пов'язані з цією проблемою, зазвичай проявляються в колінах, тазу, попереку і шиї. Лише на останніх стадіях плоскостопості неприємні відчуття домінують саме в проекції суглобів стопи.
Як пов'язані коліно та стопа?
Колінний суглоб - найближчий до стопи великий суглоб. Тісний зв'язок анатомії стопи і коліна викликана їх спільною роботою при ходьбі. При цьому закономірними є два механізми впливу стопи на колінний суглоб:
- При «завалюванні» або пронації стопи (що і характерно для плоскостопості) відбувається обертання гомілки всередину. При цьому більше навантажуються зовнішні відділи колінного суглоба.
- Супінація стопи (навантаження більше на зовнішню сторону) викликає обертання гомілки назовні. Велике навантаження відчуває внутрішня частина суглоба.
Крім прямого впливу на стан гомілки і коліна, від стану стопи залежить і безпеку колінного хряща. Склепіння стопи - аналог ресор автомобіля, їх основне завдання -гасіть ударні навантаження до впливу на вище розташовані відділи. Втрата амортизації стопи призводить до перевантаження і травми хряща, що врешті-решт викликає артроз і хронічний біль в коліні.
Що робити для позбавлення від болю?
Форма ніг в дорослому віці практично не змінюється. Певною мірою на розвиток стопи можна вплинути десь до 6-8 років. Але навіть з абсолютно плоскими стопами можна провести корекцію і захистити опорно-руховий апарат від ускладнень.
Найбільш ефективно покращують амортизацію стоп і захищають коліна ортопедичні устілки. Виступи супінаторів не тільки підтримують правильну форму склепінь, але й стимулюють м'язи-стабілізатори. Залежно від форми і матеріалу устілки можуть більше амортизувати, масажувати, розвантажувати або стимулювати стопи.
Як в інтернет-магазині, так і офлайн в «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон» завжди в наявності:
- Ортопедичні устілки для повсякденного взуття. Оснащені каркасом, який стимулює м'язи і коригує склепіння.
- Спортивні моделі. У таких виробах акцент зроблений на максимальну амортизацію. Вони підходять для бігу, ігрових видів спорту, катання на лижах та іншого.
- Устілки для взуття на високих підборах. Модельні устілки мають унікальну форму для підтримки переднього відділу стопи.
- Індивідуальні ортопедичні устілки. Саме в таких виробах можна додавати спеціальні елементи для зміни позиції коліна, повороту стопи і гомілки.
Якщо біль присутній довго, розбиратися треба і з самим коліном. Добре справляються з болем еластичні бандажі з силіконовими вставками. Вони м'яко підтримують і масажують суглоб, покращують кровотік і комфортно стимулюють стабілізуючі м'язи.
Де пройти перевірку на плоскостопість?
У магазинах «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон» можна пройти плантоскопію - візуальну діагностику стану стопи на спеціальному дзеркалі. У ряді наших салонів є також сучасні комп'ютерні сканери стоп. Грамотні консультанти допоможуть вибрати найбільш ефективні устілки і бандажі для вирішення саме Вашої проблеми.