Графік роботи на свята: вихідний 05.05.2024. Чекаємо на ваші замовлення!

Хвороба Шляттера-Осгуда: як підібрати наколінник при хворобі Шляттера і як його використовувати?

 Однією з частих причин болю в колінних суглобах у дітей є хвороба Шляттера. Патологія, також звана великогомілкової апофізітом, була описана на початку 20-го століття лікарями Осгудом і Шляттера і отримала їх ім'я. Найхарактернішою проблема є для спортсменів 8-15 років, хоча може зустрічатися і в дорослому віці. У хлопчиків Апофіз великогомілкової кістки зустрічається в 3 рази частіше, ніж у дівчаток. Своєчасне виявлення хвороби і правильна корекція позбавляють від симптомів і захищають від ускладнень.

Зміст

Причини хвороби

 При хвороби Осгуд-Шляттера страждає Апофіз бугристости - кістковий виріст великогомілкової кістки відразу під колінної чашкою. До цього виступу через сухожилля надколінка кріпиться потужна чотириглавий м'яз стегна. До 12-18 років ділянку горбистості великогомілкової кістки в підставі представлений не кісткою, а хрящем. Під тягою м'язи при різкому її скорочення, при повторюваних невеликих або одноразової серйозної травми хрящова пластинка може травмуватися, а Апофіз відриватися.

 Хвороба Осгуд-Шляттера відноситься до групи так званих хвороб перевантаження і найчастіше з'являється у спортсменів. Цікава статистика: у дітей-спортсменів частота виявлення описаної хвороби досягає 21%, а у не спортивних дітей - всього 4%.

 У зоні ризику знаходяться діти і підлітки, які займаються:

  • легкою атлетикою,
  • футболом,
  • хокеєм,
  • баскетболом,
  • важкою атлетикою та іншими видами спорту.

Якщо у пацієнта домінують повторювані незначні травми, розвивається класична картина з переважанням запалення. Якщо сила тяги м'яза перевищує міцність горбка, відбувається повний відрив апофізу.

Симптоми хвороби Шляттера-Осгуда

Поява симптомів може бути раптовим, частіше прояви хвороби наростають поступово. Трьома типовими симптомами розвитку апофізіта великогомілкової кістки є:

  • біль,
  • набряклість,
  • зниженні сили м'язів.

 Біль і набряклість розташовуються у верхній частині гомілки по передній поверхні. Саме там, трохи нижче колінної чашечки і розташовується виступ бугристости. Посилення больових відчуттів має зв'язок з фізичним навантаженням, різке збільшення інтенсивності болю спостерігається при напрузі квадрицепса - чотириголового м'яза стегна. Через те, що організм намагається обмежити травмуючий вплив відбувається рефлекторне ослаблення чотириголового м'яза. Для діагностики найважливіше значення мають огляд, пальпація (промацування), рентгенографія або комп'ютерна томографія колінного суглоба.

Варіанти лікування

При правильному лікуванні в 90% випадків настає повне одужання. Головне в лікуванні хвороби Шляттера - створення умов для «відпочинку» і загоєння кісткового горбка. У період розпалу хвороби і до повного відновлення виключаються спортивні навантаження. Нога фіксується гіпсовою пов'язкою або ортезом на термін від 2-х тижнів до 2-х місяців. Застосовується фізіотерапевтичне лікування, протизапальна терапія. Через рік після початку процесу практично у всіх дітей відбувається відновлення сили м'язів, йдуть набряклість і болі в області горбистості.

Зверніть увагу на широкий асортимент бандажів і ортезів в магазині ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон

Сучасні ортези для ефективного усунення патології

На заміну важким, задушливим і незручним гіпсовим пов 'сьогодні прийшли сучасні ортези. Простим і відносно недорогим варіантом для короткочасної іммобілізації коліна є тутор. Це пристрій виключає будь-які рухи в колінному суглобі, забезпечуючи його повну стабільність. Тутор ефективний і практичний, він добре підходить для створення повного спокою, але протипоказаний для тривалого лікування. Тривала фіксація коліна в одному положенні може приводити до контрактуре - обмеження рухів.

 Максимальний комфорт і ефект гарантують ортези для коліна з шарнірами і змінним кутом фіксації. Індивідуальне регулювання дозволяє послідовно змінювати інтенсивність фіксації і грамотно підходити до реабілітації коліна. Амплітуда рухів може змінюватися від абсолютної нерухомості до повної свободи в обраних напрямках. Шарнірні ортези легкі і дихаючі, в них передбачено простір для вільного доступу до горбистості великогомілкової кістки. На відміну від гіпсової пов'язки, яка часто змушує пересуватися на милицях, ортези з пластика стійкі при ходьбі і частіше не вимагають використання милиць.

 Людям, які вже перенесли хворобу і продовжують страждати від періодичних болів в коліні, відмінно допомагають бандажі для зв'язки надколінника. Такі пристрої складаються з ремінця з подушечкою, які притискають бугристость і усувають біль. Іноді такі бандажі призначають в початковий період хвороби у молодих спортсменів. Однак для лікування хвороби Шляттера в її розпалі все-таки необхідний повнорозмірний ортез. У мережі спеціалізованих магазинах «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон» ви знайдете широкий асортимент найбільш ефективних при хворобі Шляттера ортезів. Грамотність консультантів, наявність великої кількості ортопедичних пристосувань гарантують правильний індивідуальний вибір найбільш підходящого рішення.

Едуард Світич, лікар ортопед-травматолог.

Написати коментар
syncПоказати ще коментарі