Ортез при відвисаючій стопі: який потрібен і як його використовувати?

Синдром падаючої або відвисаючої стопи - серйозне і досить поширене ускладнення ряду патологій. Викликаючи очевидні труднощі при ходьбі, падаюча стопа схильна підвищувати ризик отримання ударів і травм. Правильно підібраний ортез в поєднанні з грамотним функціональним і медикаментозним лікуванням знижує до мінімуму ймовірність ускладнень. У разі тимчасової поразки нервів або м'язів носіння ортеза прискорює відновлення, а в разі незворотною втрати функцій компенсує недоліки.

Зміст

Причини патології

Синдром відвисаючої стопи проявляється неможливістю активного розгинання (тильного згинання) стопи. Залежно від причини і ступеня ураження разом з втратою можливості «підняття» стопи можуть зникати і інші рухи.

Рухливість частин тіла залежить від стану м'язів, сухожиль і нервів. Найчастіше причиною втрати тильного згинання стопи стає саме ураження нервів. Найбільш поширеними факторами появи синдрому відвисає стопи є:

Неврит малогомілкового нерва при:

  • аутоімунних захворюваннях;
  • остеохондрозі, грижі диска;
  • вірусних інфекціях;
  • здавленні нерва гіпсовою пов'язкою, джгутом.

Ушкодження центральної нервової системи:

  • ішемічний інсульт,
  • геморагічний інсульт,
  • розсіяний склероз,
  • пухлини.

Пошкодження м'язів і сухожиль при:

  • переломах зі зміщеннях уламків,
  • вивихах кісток,
  • масивних розтрощення або здавленні,
  • різаних, забитих ранах та інше.

Основні проблеми і наслідки

Відсутність тильного згинання стопи кардинально впливає на весь механізм ходьби. Для того, щоб відірвати підошву від землі пацієнтові з описаним синдромом необхідно високо піднімати всю стопу. Напружуються м'язи гомілки, коліна, тазостегнового суглоба. Найменша помилка в такому неприродному русі призводить до падіння і травми.

Чим довше стопа і її пальці знаходяться в порочному положенні, тим більш стійкими стають деформації. Швидко розвивається контрактура, або обмеження руху в суглобах. Коротшають м'язи, зв'язки і сухожилля обростають спайками і «заморожують» ногу в одному положенні. При цьому навіть повне відновлення функції нерва не вирішить проблему, і для усунення відвисає стопи потрібна операція.

 

Сучасні рішення для стабілізації відвисаючої стопи

Для оптимізації ходьби і профілактики тугоподвижности суглобів при падаючої стопі розроблені спеціальні пристрої. Найбільш ефективні ортези представлені в двох варіантах:

  • фіксують полімерні шини,
  • тканинні м'які підтримують ремінці.

На відміну від гіпсових або полімерних пов'язок, що не допускають постійного навантаження і носіння у взутті, сучасні ортопедичні вироби надають надійну підтримку при ходьбі і практично не помітні.

Пластикові шини для відвисаючої стопи надійно фіксують ногу в фізіологічному положенні і органічно поєднуються з будь-якої закритої взуттям. Матеріал такі ортези термопластичних, що дає можливість індивідуальної «підгонки» вироби під будь-які деформації стопи. Відмітна особливість - правильна підтримка пальців, які найбільше страждають при синдромі падаючої стопи.

Ортез у вигляді систем ременів компактний і комфортний, окремі моделі можна використовувати як з взуттям, так і при ходьбі босоніж. Такий пристрій складається з декількох ремінців, які надають стопі правильне положення. Підтримує ортез при «падаючої стопі» не впливає на пальці, проте він зручний, непомітний і ефективний. При хронічних проблемах раціонально комбінувати згадані різновиди коригувальних пристроїв для максимального результату.

 У лежачих пацієнтів для профілактики згинальних контрактури голеностопа раціонально дозовано застосовувати так звані нічні шини або ортопедичні чобітки. Фіксуючи природне 90-градусний згинання стопи такі ортези протистоять тязі потужних згиначів пальців і зберігають нормальний кровотік і живлення м'язів, зв'язок, нервів.

Ортези при серйозних деформаціях стопи варто застосовувати за призначенням невролога або ортопеда. Великий вибір сертифікованих, безпечних та ефективних відрізів в «ORTO SMART - Медтехніка, ортосалон» гарантує індивідуальний вибір необхідного вироби.

Едуард Світич, лікар ортопед-травматолог

Написати коментар
syncПоказати ще коментарі